close up Bunzlauer Biber nature red

Karpiówka – niezawodne pokrycie na ponadczasowy dach

Pewne wzory i materiały nigdy się nie zestarzeją – przez wieki udowodniły swoją wartość estetyczną oraz użytkową. Z pewnością na taką opinię zasłużyła ceramiczna dachówka karpiówka Koramic. Jeśli więc zależy nam na stworzeniu klasycznego i solidnego domu z pięknym dachem, to propozycja dla nas!

Karpiówkę można zaliczyć do najstarszych wzorów ceramicznych pokryć. Ten typ dachówki płaskiej przystosowanej do krycia stromych dachów pojawił się w XI w. w Prowansji. Przez tysiąc lat dachówka ceramiczna karpiówka zdążyła na trwale wpisać się w historię najlepszej architektury. Dla wielu stała się wręcz synonimem dachówki. Jej charakterystyczny kształt i sposób układania sprawia, że nie mamy wątpliwości z jej rozpoznawaniem, zaś ułożone z niej pokrycie będzie zawsze się wyróżniać na tle innych. Co przemawia, by stosować ją także dzisiaj?

Atrakcyjny, wyjątkowy kształt dachówki

Dom jednorodzinny w okolicach Ozorkowa z dachówką karpiówką Koramic
Dom jednorodzinny w okolicach Ozorkowa

Używana w Polsce nazwa karpiówka pochodzi od jednego ze sposobów krycia dachu, który układem przypomina rybią łuskę, zwłaszcza karpia. Początkowo miała ona kształt  zbliżony do kwadratu z górną krawędzią wygiętą ku dołowi, co ułatwiało ich zamocowanie na łatach. Z czasem kształt ten uległ wydłużeniu. Wykrój produkowanych i użytkowanych dachówek karpiówek był od wieków jednak mocno zróżnicowany. Do najczęściej stosowanych należy wykrój segmentowy. Przy stosowaniu karpiówki na obiektach remontowanych czy rewitalizowanych stosuje się także dachówki o historycznych wykrojach: półokrągłym, prostym w kształcie tarczy herbowej, sześciokątnym rombowym, tzw. gotyckim oraz wieżowym. Od tysiąclecia bogactwu kształtów towarzyszy atrakcyjna kolorystyka. W przeszłości powierzchnie karpiówek były gładkie, chropowate, szczotkowane lub czesane, a także profilowane, a nawet ręcznie ornamentowane. Już od XII wieku je glazurowano, a od XIV wieku angobowano. Także dzisiaj karpiówkę wyróżnia barwa – poczynając od naturalnej czerwieni przez angoby czerwoną, ceglastą, miedzianą, rustykalną po brązową, zieloną, antracytową, czarną oraz szarą.

Wieneberger Korzyści Murowane

Wienerberger Korzyści Murowane

Załóż konto na www.korzyscimurowane.pl i uzyskaj rabaty!

Dachówka bez barier architektonicznych

Karpiówkę można układać pojedynczo lub podwójnie. Stosowane powszechnie krycie podwójne wykonuje się w dwóch odmianach jako: krycie w łuskę lub krycie w koronkę. Jednak niezależnie od tego na jaki sposób ułożenia się zdecydujemy, ostateczny efekt zawsze będzie doskonały, świeży i oryginalny. Przy kryciu w łuskę na każdej łacie układa się jeden rząd dachówek. Kolejne dachówki układa się tak, by trzeci rząd przekrywał jeszcze rząd pierwszy. Krycie w koronkę wyróżnia się tym, że na jednej łacie układa się dwa rzędy dachówek, które tworzą warstwę spodnią i kryjącą. 

Jej niewątpliwym atutem jest możliwość krycia nią dachów o skomplikowanej konstrukcji, które pomaga formować jak żaden inny model. Jeśli nasz dom ma dach o rozbudowanym kształcie z licznymi lukarnami, np. w formie wolich oczek, to karpiówka będzie pierwszym wyborem materiału pokryciowego. Jej użycie pozwoli uzyskać niezwykle spójne wręcz organiczne połączenie z architekturą bryły domu. Karpiówka należy bowiem do pokryć o niewielkich wymiarach – ma długość 38 cm i szerokość 18 cm. Znakomicie sprawdza się także na prostych, choćby dwuspadowych dachach, którym nadaje szlachetny, dworkowy charakter. Dachy kryte karpiówką ożywają dzięki płynnym liniom krzywizn, fal, wolich oczek czy wieżyczek. Jest jednym z cięższych pokryć dachowych – 1 sztuka waży ok. 1,7 kg. Można to postrzegać jako jej walor – nie łatwo poradzi sobie z takim pokryciem wiatr. 

Dachówka celebrytka

Dzisiaj dachówki karpiówki można spotkać na dachach budynków jednorodzinnych, obiektów miejskich, także w nietypowym dla siebie miejscu instalacji, jakim jest fasada oraz na zabytkach rozpoznawalnych przez wszystkich. Karpiówki Koramic cieszą oczy zwiedzających m.in. zamek w Kliczkowie, bajkowy zamek w Mosznej, znany z filmu „Gdzie jest generał” zamek Czocha czy Książ. Wyjątkową realizacją była renowacja dachu legnickiej katedry Św. Piotra i Pawła, gdzie odtworzono oryginalny wzór ułożony z glazurowanych dachówek w kolorze czarnym i żółtym.

Kompletny dach z karpiówki – gwarancja jakości i dobrego smaku

Karpiówka jest oferowana wraz z bardzo szeroką gamą dodatków ceramicznych, dzięki którym można wykończyć w niezwykle estetyczny sposób każdy detal dachu. Sprawiają także, że jego wykonanie od strony technicznej jest możliwe na wysokim poziomie. Temu by uzyskać kompletny dach ceramiczny najwyższej jakości służą również produkty z oferty akcesoriów technicznych Koramic. Stanowią one idealne i niezbędne uzupełnienie dachówek ceramicznych. Zaliczyć do nich możemy m.in. membrany paroprzepuszczalne, taśmy wentylacyjne i uszczelniające, produkty mocujące oraz zapewniające bezpieczeństwo.

Dowiedz się więcej

Te artykuły mogą Cię również zainteresować

Dom jednorodzinny na Warmii, Olszyn, z dachem z Karpiówki

Skontaktuj się z nami

Konsultacje techniczne

   Doradcy techniczni i handlowi

   Masz inne pytania? Skorzystaj z formularza

0Wynik