e4 construction Cisie near Warsaw

Porotherm T – materiał innowacyjny i zdrowy

Perspektywa skrócenia czasu budowy jest dla wielu inwestorów bardzo kusząca, dlatego coraz częściej wybierają oni rozwiązania przyspieszające prace. Należą do nich zewnętrzne ściany jednowarstwowe, które powstają niemal trzy razy szybciej niż popularne ściany z ociepleniem. Doskonałym materiałem do ich budowy są innowacyjne pustaki ceramiczne Porotherm T – jeden  z najcieplejszych materiałów do budowy ścian zewnętrznych! 

Budowa ścian jednowarstwowych jest stosunkowo szybka, jednak z uwagi na to, że mur nie będzie osłonięty materiałem izolacyjnym, wymaga zastosowania odpowiednich materiałów oraz bardzo starannego wykonania. Aby uzyskać odpowiednio niski współczynnik przenikania ciepła U ścian jednowarstwowych, do ich budowy należy wybierać materiały charakteryzujące się jak najlepszą izolacyjnością termiczną, a więc również jak najniższym współczynnikiem przewodzenia ciepła U. Według przepisów współczynnik izolacyjności termicznej U ścian zewnętrznych nie powinien przekroczyć 0,20 W/(m2.K). Pustak ceramiczny Porotherm T jest jednym z niewielu materiałów pozwalających wymurować ścianę jednowarstową spełniającą te wymogi! Materiał ten ma jeszcze wiele innych atutów – wybudowany z niego dom będzie trwały, zdrowy i cichy, a to najbardziej pożądane przez współczesnych inwestorów cechy domu! 

Innowacja – ciepła ceramika plus wełna mineralna

Pustaki Porotherm T są wykonane z ceramiki poryzowanej, których otwory wypełnione zostały wełną mineralną. Już sam materiał konstrukcyjny ma wysokie parametry termoizolacyjne – ceramika poryzowana za sprawą porowatej struktury jest zwana również ciepłą ceramiką - odnosi się to do dobrych właściwości termoizolacyjnych wszystkich ceramicznych materiałów murowych poryzowanych. Szczeliny pustaka Porotherm T są wypełnione wełną mineralną, co pozwala uzyskać wybudowanej z nich ścianie parametry cieplne, takie jak mają ściany z ociepleniem. Mur jednowarstwowy nieotynkowany z pustaków grubości 42,5 cm (szlifowany pustak Porotherm D 42,5 T Dryfix), będzie miał współczynnik przenikania ciepła U = 0,17 W/(m2.K). Widać więc, że izolacyjność termiczna pustaków ceramicznych Porotherm T jest tak dobra, że spenia aktualnie obowiązujące wymagania U = 0,20 W/m2K

Ciekawą propozycją na tle innych materiałów przeznaczonych do wznoszenia ścian jednowarstwowych są szlifowane pustaki Porotherm D 36,5 T Dryfix. Jednowarstwowe ściany z nich zbudowane przy stosunkowo niewielkiej grubości 36,5 cm osiągają współczynnik U = 0,20 W/(m2.K) (ściana nieotynkowana). Jest to więc optymalny wybór na ścianę jednowarstwową, jeśli weźmiemy pod uwagę stosunek grubości ściany do współczynnika U. O wysokiej izolacyjności termicznej ściany wykonanej w technologii jednowarstwowej decyduje jednak nie tylko sam materiał murowy, ale również system murowania. Do łączenia pustaków Porotherm T można stosować nowoczesną, cienkowarstwową zaprawę Porotherm Dryfix. To umożliwia murowanie na bardzo cienką spoinę i sprawia, że mur jest termicznie jednolity, co ogranicza niemal do zera ryzyko powstawania mostków termicznych. 

Wieneberger Korzyści Murowane

Wienerberger Korzyści Murowane

Załóż konto na www.korzyscimurowane.pl i uzyskaj rabaty!

Porotherm T na rzecz zdrowego domu

Połączenie dwóch wysokiej jakości materiałów pozwala na murowanie ciepłych i suchych ścian jednowarstwowych bez dodatkowego docieplenia, ale coraz bardziej docenianym przez inwestorów benefitem jest stworzenie korzystnego mikroklimatu w budynku. Oba materiały tworzace pustak Porotherm T są suche oraz o wysokiej dyfuzyjności, czyli zdolności do przepuszczania pary wodnej. Ceramika poryzowana dzięki porowatej strukturze redukuje nadmiar wilgoci w przegrodzie, wełna mineralna jest materiałem hydrofobowym – oznacza to, że nie wchłania wody i nie chłonie wilgoci z powietrza. Oba materiały są również odporne biologicznie – na ich powierzchni nie powstają skupiska grzybów, bakterii czy innych mikroorganizmów.   

Drugim warunkiem zdrowego mikroklimatu służącego mieszkańcom jest również komfort termiczny. Pustaki Porotherm T zawdzięczają go niskiemu współczynnikowi przenikania ciepła odpowiadającemu za hamowanie przed ucieczką ciepła z wnętrza domu. Równie ważną cechą jest wysoka stabilność cieplna samej ceramiki – doskonale akumuluje ona ciepło, ale w warunkach szybkiego wychłodzenia (np. przy czasowym braku ogrzewania zimą) systematycznie je oddaje, dzięki czemu pomieszczenia nie wychładzają się całkowicie. Z kolei latem, gdy na zewnątrz panuje upał, w budynkach z ceramiki panuje komfortowy chłód. 

Porotherm T to również bardzo dobre parametry ochrony akustycznej, co  gwarantuje ciszę i spokój domu. To też produkt przyjazny środowisku. Dzięki naturalnym składnikom, może być poddany procesowi recyklingu nie powodując degradacji środowiska naturalnego.

Korzyści na budowie

Dzięki prostej, bardzo szybkiej technice murowania cegieł szlifowanych Porotherm T (2 x szybciej niż przy tradycyjnych metodach), możliwe jest wykonywanie prac budowlanych w mniej korzystnych warunkach pogodowych, niż ma to miejsce przy konwencjonalnych metodach wznoszenia ścian. Technologia Dryfix umożliwia murowanie w temperaturach do -5oC, co pozwala znacznie wydłużyć sezon budowlany bez obaw o stabilność murowanych ścian.  Gotowa zaprawa dostarczana jest w lekkich puszkach, a specjalny aplikator pozwala precyzyjnie nanosić Dryfix nie powodując zabrudzeń. 

Wypełniane wełną szlifowane pustaki Porotherm T można łączyć również za pomocą zaprawy cienkowarstwowej Porotherm Profi. Stosowana w Polsce od kilku lat technologia, dzięki ograniczeniu grubości spoiny do ok. 1 mm, minimalizuje ryzyko powstawania mostków termicznych i zwiększa izoslacyjność termiczną całej ściany. W stosunku do technologii tradycyjnych system Porotherm Profi uprościł prace budowlane, co przekłada się na ich wyższą jakość, a także krótszy czas realizacji i niższe koszty wykonania robót.

Kompleksowe rozwiązanie Porotherm

Pustaki Porotherm T są również integralną częścią całego systemu Porotherm. W praktyce oznacza to, że są idealnie dopasowanie do innych elementów systemu – innych rodzajów pustaków, a także stropów czy nadproży. Inwestorom i wykonawcom taka kompatybilność gwarantuje spokój na budowie. Zaawansowany technologicznie pustak to element znanego i sprawdzonego systemu budowlanego, na który składa się też pełen serwis techniczny, również na placu budowy.

Dowiedz się więcej

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Jedyny oryginalny, pustak ceramiczny Porotherm
System Porotherm Profi – buduj profesjonalnie
Block Porotherm T Profi with drop of water on insulation

Skontaktuj się z nami

Konsultacje techniczne

   Doradcy techniczni i handlowi

   Masz inne pytania? Skorzystaj z formularza

0Wynik