Jedyny oryginalny, czyli dlaczego warto wybrać Porotherm?

Pustaki ceramiczne Porotherm
Pustaki Porotherm łączą w sobie najlepsze właściwości tradycyjnego materiału budowlanego i korzyści płynące z zastosowania najnowocześniejszych rozwiązań technicznych.

W efekcie tego mariażu pustaki ceramiczne Porotherm pozwalają na budowanie domów na miarę XXI wieku: solidnych, zdrowych, bezpiecznych, o doskonałych parametrach termoizolacyjnych. To połączenie decyduje też o tym, że od wielu lat ceramika poryzowana Porotherm pozostaje jednym z najpopularniejszych materiałów konstrukcyjnych w Polsce.

Innowacyjne technologie Porotherm

W zakładach produkcyjnych Wienerberger na całym świecie, gdzie produkowane są pustaki Porotherm, od początków istnienia firmy, czyli od prawie 200 lat pracuje się nad rozwiązaniami, które pozwalają, bez sztucznych, chemicznych dodatków, wydobyć z naturalnych surowców - gliny, wody, i drewnianych trocin - najlepsze parametry, podnoszące komfort mieszkania w domu. Na polskim rynku Porotherm jest obecny od ponad 20 lat. W tym czasie kluczowe produkty marki – pustaki ceramiczne przeszły prawdziwą rewolucję technologiczną ale też metoda ich murowania została udoskonalona tak, by ułatwić Inwestorom budowanie ich wymarzonych domów.
 
Wraz z marką Porotherm pojawił się wtedy nowatorski a dziś  wykorzystywany także w innych  pustakach ceramicznych system łączenia na pióro i wpust (łączenie cegieł na zasadzie zamka błyskawicznego, bez konieczności  stosowania zaprawy w pionie) oraz poryzacja – technologia, dzięki której pustaki Porotherm osiągnęły tak doskonałe parametry współczynnika U (współczynnik przenikania ciepła – podstawowy parametr, którym określa się gotowe ściany). Kolejne, innowacyjne rozwiązania,  które wpłynęły na obraz całej branży a podyktowane były zrozumieniem potrzeb i oczekiwań inwestorów oraz wykonawców to wprowadzenie nowoczesnego systemu gęstożebrowych stropów ceramicznych oraz coraz bardziej zaawansowane technologicznie i coraz cieplejsze pustaki poryzowane. Innowacyjnym rozwiązaniem, którym marka Porotherm wkroczyła w XXI wiek było  wprowadzenie systemu Porotherm Dryfix, czyli murowania cienkospoinowego na suchą zaprawę. Ta technologia zupełnie zmieniła obraz polskiej budowy – w technologii Dryfix budowanie stało się 2 razy szybsze, lżejsze i niemal sterylnie czyste, a co najważniejsze – ekonomiczne dla inwestorów.
 
 

Nowoczesne budownictwo z Porothermu

Nowoczesne systemy budowlane powstają z myślą o środowisku, komforcie mieszkańców, użytkowników danego budynku, a także kosztach ogrzewania. Wymogiem nowoczesnego budownictwa jest z pewnością jakość, systemowość, elastyczność a także osiągnięcie takich parametrów produktu, które pozwalają nie tylko spełniać wymagania prawa w tym zakresie ale je wyprzedzać. Pustaki Porotherm, nad rozwojem których nieustannie pracują eksperci firmy Wienerberger  pozwalają już dziś budować ściany, które spełniają wymagania przyszłości. Parametry termoizolacyjne ścian (współczynnik U na poziomie = 0,17 W/(m2K) przed otynkowaniem) znacznie przewyższają poziom, który będzie wymagany w 2021 roku. Taki współczynnik uzyskuje się dla ściany jednowarstwowej z Porothermu 44 T zbudowanej w suchej technologii Dryfix. To dzisiejsza inwestycja w rozwiązanie, które zapewni inwestorom ciepło i oszczędności na rachunkach za ogrzewanie i jednocześnie jest świadomym działaniem na rzecz środowiska. Uzyskaniu najlepszych parametrów służy wprowadzone w 2009 roku przez firmę Wienerberger szlifowanie cegieł ceramicznych technologiach cienkospoinowych (Porotherm Dryfix oraz Porotherm Profi – system murowania na zaprawę cienkowarstwową). Dokładność szlifowania jest tak duża, że pustaki idealnie do siebie przylegają, co sprawia, że ściany są równe i są doskonałym podłożem pod warstwę tynku.

Zdrowe i naturalne pustaki Porotherm

Pustaki ceramiczne Porotherm produkowane są z gliny. Materiał ten stosowany jest w budownictwie od wieków, a liczne, ceglane zabytki najlepiej świadczą o jego trwałości. Glina to naturalny surowiec, wydobywany z głębokich pokładów ziemi co sprawia, że ściany z Porotherm są nie tylko w pełni bezpieczne dla zdrowia mieszkańców, użytkowników budynku, ale mają pozytywny wpływ na mikroklimat panujący w jego wnętrzu.
 
Materiały ceramiczne mają dużą stateczność cieplną, tzn. że dobrze akumulują ciepło i powoli oddają je otoczeniu, dzięki temu w naturalny sposób pomagają utrzymać optymalną temperaturę zarówno zimą, jak i latem. Mają też właściwości paroprzepuszczalne – przez ceramikę bardzo swobodnie przenika para wodna przez co istnieje coś w rodzaju naturalnej regulacji wilgotności w pomieszczeniach. 
 
Jednocześnie wypalana w wysokich temperaturach glina, pozbawiona jest wilgoci technologicznej, dzięki temu pustaki Porotherm są odporne na tworzenie się grzybów oraz pleśni. Pozbawiony zupełnie wilgoci technologicznej gotowy produkt, charakteryzuje się niską nasiąkliwością w tzw. strefie przypowierzchniowej, czyli do 2 mm w głąb, gdzie właśnie zazwyczaj tworzą się grzyby pleśniowe. Materiał nie ma w sobie wody, ani jej nie gromadzi, bo nawet gdy prawidłowo wybudowane mury namokną podczas bardzo intensywnych opadów to, jak tylko wyjdzie słońce, ewentualny nadmiar wody zostanie natychmiast odparowany. Duże znaczenie w hamowaniu rozwoju grzybów ma też gładkość wyrobów ceramicznych, która mocno ogranicza zdolność zarodników i cząstek pożywienia do przylegania do ich powierzchni. Co istotne, ceglane mury chronią nie tylko przed defektem wizualnym w postaci czarnych czy zielonych plam, ale przed realnym zagrożeniem dla zdrowia. Mieszkańcy domu mogą nawet nie wiedzieć, że w murach, czy na poddaszu znajdują się „nieproszeni goście”, gdyż często grzybów czy pleśni nie widać gołym okiem. Jednak domownicy przebywający w takim „sąsiedztwie” zaczynają to odczuwać: mogą być ciągle przemęczeni, cierpieć na alergie, miewać częste bóle głowy, problemy żołądkowe oraz kłopoty ze swobodnym oddychaniem.
 
Jednak należy pamiętać, że większość doskonałych cech ceramiki Porotherm ma szansę wpływać na nasz komfort i samopoczucie wtedy tylko, gdy zdecydujemy się na ścianę zbudowaną z jednej solidnej i grubej warstwy pustaków ceramicznych.  Jeżeli zostanie ona przykryta np. jednym ze sztucznych, nieprzepuszczalnych materiałów termoizolacyjnych to swobodna dyfuzja zostanie zaburzona.

Komfort akustyczny ścian z Porothermu

Czynnikiem negatywnie wpływającym na nasze zdrowie jest również nadmierny hałas. Dlatego, ogromną zaletą jest to, że zarówno ceramiczne ściany nośne, jak i działowe znacznie przewyższają wymagania akustyczne określone w przepisach budowlanych. Ściany zewnętrzne wybudowane z ceramiki mogą skutecznie odseparować nas od niepożądanych dźwięków dobiegających z otoczenia domu. Trzeba jednak pamiętać, że duży wpływ na izolacyjność akustyczną ścian zewnętrznych ma ich grubość oraz masa materiału nośnego. Bardzo dobre właściwości akustyczne mają ściany jednowarstwowe z pustaków o grubości 44 cm (poziom izolacyjności 48-50 dB). Ściany dwuwarstwowe mogą osiągać wskaźnik izolacyjności akustycznej nawet do wartości 53 dB.

Bezpieczeństwo i trwałość

Cenne właściwości gliny, która w trakcie procesu wypału w wysokich temperaturach, zmienia się w niezwykle trwały materiał, przekładają się także na solidność ścian ceramicznych Porotherm. Ich wytrzymałość przekracza wymagania budownictwa jednorodzinnego ze względu na właściwości samego materiału, a także grubość muru, szczególnie przy ścianach jednowarstwowych. Co istotne, poza najwyższą trwałością i solidnością, ceramiczne rozwiązania budowlane Porotherm odznaczają się również wysoką odpornością na ogień, sięgającą aż do 4 godzin.

Sprawdzona i potwierdzona jakość rozwiązań Porotherm

Zaawansowana technologia produkcji pustaków Porotherm przekłada się na wysokie parametry użytkowe i niepodważalną jakość, potwierdzoną certyfikatami i niezależnymi badaniami ścian w różnych warunkach. Wienerberger od lat bada swoje produkty w niezależnych laboratoriach, jak np. Instytut Techniki Budowlanej, ale posiada również w swoich zakładach laboratoria, które na bieżąco kontrolują zgodność parametrów produktów z deklarowanymi wartościami. Badania szersze – całych systemów, ścian czyli wzajemnych oddziaływań między produktami są wykonywane w laboratoriach m. in w Instytucie Techniki Budowlanej a ich wyniki każdorazowo umieszczane w obszernych sprawozdaniach i opiniach. Dzięki temu inwestorzy maja pewność, że wybierając produkty marki Porotherm decydują się na najwyższą jakość swojego domu.

Korzyści z rozwiązań systemowych Porotherm

Porotherm to cały system, na który składają się nie tylko pustaki, ale również odpowiednie zaprawy, narzędzia i produkty uzupełniające. W ramach marki Porotherm dostępne są pustaki ceramiczne do wszystkich rodzajów ścian zewnętrznych – od najgrubszych i najcieplejszych ścian jednowarstwowych o grubości 44 cm, przez rozwiązania dwuwarstwowe (czyli ściany docieplane) po trójwarstwowe ściany wykończone elewacją z klinkieru [link] (również dostępnego w ofercie firmy Wienerberger).  Porotherm to również pustaki na ściany wewnętrzne nośne i najcieńsze - działowe, system ceramicznych stropów (belek i pustaków) o różnych rozpiętościach, belki do murowania nadproży nad oknami czy drzwiami a także dedykowane do poszczególnych systemów zaprawy. Porotherm to także różnorodne technologie – od tych przeznaczonych dla tradycjonalistów (Porotherm z linii P+W na tradycyjną zaprawę cementowo-wapienną) po rozwiązania dla innowatorów, jak Porotherm Dryfix – na suchą zaprawę cienkowarstwową. Bez względu na zastosowaną technologie murowania ścian w ramach systemów Porotherm dostępne są również produkty do wykonania nadproży (nad oknami i drzwiami) oraz gęstożebrowe ceramiczne stropy – wszystkie elementy są do siebie  dopasowane i przebadane.

Profesjonalny serwis na każdym etapie budowy

System Porotherm to rozwiązania bardzo łatwe i proste, niemal intuicyjne. Gdy jednak pojawiają się wątpliwości w trakcie budowy w każdej chwili do dyspozycji są profesjonalni doradcy techniczni, którzy mogą pojawić się w trakcie budowy i pomóc rozwiązać problem bądź pracownicy serwisu, którzy pod okiem inwestora mogą nawet przeszkolić ekipę na budowie w zakresie np. układania pierwszej warstwy w technologii Porotherm Dryfix. Bogate materiały inspiracyjne i o charakterze poradnikowym, przewodniki jak budować z Porothermu dla wykonawców, ale też dla inwestorów, instrukcje montażu, pomagają inwestorom i ich ekipom możliwie sprawnie przebrnąć przez trudny etap jakim jest budowa własnego domu.

Polecane informacje