Karpiówka

Dachówka ceramiczna karpiówka
Używana w Polsce nazwa karpiówka pochodzi od jednego ze sposobów krycia dachu, który układem przypomina rybią łuskę, zwłaszcza karpia. Ten typ dachówki płaskiej przystosowanej do krycia stromych dachów, pojawił się w XI w. w Prowansji.

Początkowo miała ona kształt prawie kwadratowy. Z czasem kształt dachówki uległ wydłużeniu. Wykrój produkowanych i użytkowanych dachówek karpiówek był jednak mocno zróżnicowany: najbardziej pospolity był wykrój segmentowy, występował także wykrój półokrągły , prosty w kształcie tarczy herbowej, sześciokątny rombowy, tzw. gotycki i wieżowy.
Karpiówka - krycie w łuskę
Krycie w łuskę

Dachówka karpiówka jest jednym z cięższych pokryć dachowych. Jej niewątpliwym atutem jest możliwość krycia nią dachów o skomplikowanej konstrukcji.  Karpiówką kryto pojedynczo lub podwójnie. Stosowane powszechnie krycie karpiówką podwójnie wykonuje się w dwóch odmianach jako: krycie w łuskę lub krycie w koronkę.
 
Dzisiaj dachówki karpiówki można spotkać na dachach budynków jednorodzinnych, obiektów miejskich także w nietypowym dla siebie miejscu instalacji, jakim jest nie tylko dach ale i fasada oraz na zabytkach rozpoznawalnych przez wszystkich.

Dachówki karpiówki Koramic cieszą oczy zwiedzających m.in. zamek w Kliczkowie, bajkowy zamek w Mosznej, znany z filmu „Gdzie jest generał” zamek Czocha czy Książ. Wyjątkową realizacją była renowacja dachu legnickiej katedry Św. Piotra i Pawła, gdzie odtworzono oryginalny wzór ułożony z glazurowanych dachówek w kolorze czarnym i żółtym.

Polecane informacje