Porotherm AKU – ochrona przed hałasem

Cichy dom z Porothermem Aku
Dom to dla każdego człowieka oaza ciszy i spokoju. Budując dom szukamy lokalizacji, która zapewni nam nie tylko dodatkowy metraż czy wygodną komunikację, ale przede wszystkim pozwoli się zrelaksować i spędzić wolny czas w komfortowych warunkach. Taki komfort może nam zburzyć choćby hałaśliwe sąsiedztwo.

Hałas należy do najbardziej uciążliwych zanieczyszczeń środowiska i bardzo negatywnie wpływa na nasze samopoczucie i zdrowie. Jego nadmiar może wywoływać uczucie psychicznego i fizycznego zmęczenia, stresu, powodować zaburzenia snu, a także uszkodzenia słuchu. Zastosowanie do budowy ścian pustaków o podwyższonej izolacyjności akustycznej z linii Porotherm AKU pozwoli ograniczyć destrukcyjny wpływ hałasu na nasze zdrowie i samopoczucie. 
 
Odbiór hałasu to sprawa bardzo indywidualna, ale wbrew powszechnej opinii dźwięk nie musi mieć dużej siły, aby określić go mianem hałasu. Dźwięk może zostać uznany za uciążliwy, gdy będzie rozpoznawalny, skupiający uwagę i odciągnie nas od wykonywanych czynności. Również częstotliwość występowania dźwięku oraz poziom decybeli to właściwości decydujące o uciążliwości dobiegającego do nas hałasu.

Czym jest hałas?

Hałas to każdy dźwięk przeszkadzający nam w normalnym funkcjonowaniu. Możemy wyróżnić następujące rodzaje hałasu, które wpływają na jakość życia na obszarach zurbanizowanych:
 
  • Hałas bytowy - rozmowy, włączony telewizor, działające kino domowe, używane wyposażenie techniczne, np. sanitariaty oraz inne dźwięki docierające do mieszkań z ogólnodostępnych ciągów komunikacyjnych,
  • Hałas komunikacyjny - hałas indywidualnej komunikacji samochodowej, hałas lotniczy a w przyszłości hałas kolejowy szybkiej kolei,
  • Hałas przemysłowy - hałas prac budowlanych, hałas z odległych zakładów przemysłowych, hałas na szeroko rozumianych stanowiskach pracy.
Natężenie hałasu mierzy się w decybelach (dB). Dla przykładu dźwięki o głośności przekraczającej 120 dB mogą powodować ból. Choć zdarzają się osoby o większej tolerancji na hałas, przeważnie dźwięki na poziomie 80-100 dB bardzo przeszkadzają w pracy i odpoczynku. Najtrudniej wytłumić dźwięki o niskiej częstotliwości, na przykład dudnienie basowych głośników. Łatwiej poradzić sobie z tymi o wysokiej i średniej częstotliwości.

Porotherm AKU powyżej normy

O izolacyjności akustycznej ściany mówi współczynnik Rw, wyrażony w decybelach. Im jest on wyższy tym ściana lepiej chroni przed hałasem. Przepisy określają współczynnik dla ścian zewnętrznych, które chronią nas przez dźwiękami z zewnątrz (R’A2) oraz wewnętrznych, które tłumią hałasy bytowe, czyli te które sami generujemy (R’A1). W zależności od warunków otoczenia wskaźnik R’A2 pełnej przegrody powinien mieścić się w przedziale 20-38 dB, a R’A1 ścian wewnętrznych powinien być na poziomie od 30 dB. Ściany działowe pomiędzy np. pokojem a łazienką powinny mieć wskaźnik R’A1 na poziomie 35 dB, ale już dla ścian międzylokalowych w budownictwie wielorodzinnym jest znacznie wyższy i powinien wynosić od 50 dB. To, jakie parametry będą miały ściany zależy oczywiście od materiału, z którego zostaną wykonane ale także od grubości przegrody, od jej konstrukcji oraz od tego jakie warstwy wykończeniowe zastosujemy.  
 
Budując swój własny dom już na etapie ścian należy pomyśleć jak uchronić się od uciążliwości związanych z ewentualnym hałasem. Pustaki ceramiczne Porotherm to doskonały wybór. Ściany z nich wykonane mają bardzo dobre parametry izolacyjności akustycznej a w ofercie marki znajdziemy dodatkowo specjalne rozwiązania przeznaczone na ściany wewnętrzne, tzw. akustyczne. Są to pustaki  Porotherm AKU o podwyższonych parametrach izolacyjności akustycznej. Stosuje się je do budowy ścian wewnętrznych tam, gdzie poziom hałasu może być większy lub gdy bardzo dokładnie odizolować akustycznie pomieszczenia.
 

Cicho i ciepło - Porotherm 25/37.5 AKU

Firma Wienerberger stale podnosi jakość swoich systemów budowlanych zgodnie ze światowymi standardami. Porotherm 25/37.5 AKU to przykład cegły spełniającej najwyższe wymagania akustyczne, ale również termiczne. Jest to produkt, który pojawił się jako rozwiązanie dedykowane do budownictwa wielorodzinnego, gdzie wymaganą przepisami koniecznością jest oddzielenie np. ciągów komunikacyjnych od pomieszczeń mieszkalnych, przy jednoczesnym zabezpieczeniu należytego komfortu akustycznego przyszłych użytkowników  mieszkania. To rozwiązanie jednak z powodzeniem może być stosowane w domach jednorodzinnych gdy chcemy oddzielić np. nieogrzewany garaż czy hałaśliwy warsztat od pozostałych pomieszczeń. Proces wykonania ściany jest  bardzo prosty, a efekt spełnia wymagania zarówno pod względem  izolacyjności cieplnej jak i akustycznej.
 
Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki morskiej z dnia z dnia 5 lipca 2013 r. ściany wewnętrzne oddzielające pomieszczenia ogrzewane od klatek schodowych i korytarzy powinny charakteryzować się izolacyjnością cieplną na poziomie Umax =1,0 W/(m2K).

Porotherm 25/37.5 AKU to rozwiązanie, które znacznie przekracza wymagania wymienione w polskim prawodawstwie, gwarantując komfort mieszkańcom i bezpieczeństwo odpowiedzialnym inwestorom. Mury z pustaków Porotherm 25/37.5 AKU cechują się lepszym współczynnikiem przenikania ciepła: U = 0,95 W/(m²K), niż wymieniony w ustawie. W przypadku wskaźników akustycznych określonych przez Polską Normę PN-B-02151-3:1999, przegrody w budynkach mieszkalnych wielorodzinnych muszą wykazywać wartość izolacji akustycznej R’A1 > 50 dB – i tutaj również cegły Porotherm 25/37.5 AKU wyróżniają się dobrą izolacyjnością akustyczną na poziomie Rw/RA1 = 55/54 dB.
 
Korzystne parametry akustyczne to wypadkowa kilku czynników, ale przede wszystkim innowacyjnej konstrukcji, czyli akustycznemu układowi drążeń (ścianki prostopadłe), gęstości samej ceramiki oraz optymalnej masie przegrody, która w przypadku Porothermu 25/37.5 AKU wynosi około 300 kg/m2. Niewątpliwym atutem tego produktu jest łatwość jego murowania - ściany z pustaków Porotherm 25/37.5 AKU buduje się bowiem przy pomocy zwykłej zaprawy murarskiej, dodatkowo wypełniając jedynie „kieszenie” powstające po zestawieniu pustaków. Czas budowy także ulega znacznemu skróceniu, ponieważ na jeden 1m2 potrzeba niecałe 11 cegieł. Deklarowane dla produktu parametry akustyczne i termiczne zostały potwierdzone w trakcie badań przeprowadzonych przez Instytut Techniki Budowlanej.

Nie przeszkadzajmy sobie czyli Porotherm 25/37.5 AKU w domu

Jeśli w domu jednorodzinnym zależy nam by odizolować akustycznie pomieszczenia między sobą, np. toaletę czy łazienkę z pracującą pralką od sypialni warto zastosować pustaki akustyczne Porotherm 25/37.5  AKU. To rozwiązanie zastosowane do ścian wewnętrznych nie musi spełniać wyśrubowanych wymagań termoizolacyjnych dlatego w tym przypadku nacisk stawia się na akustykę. Wybudowane z nich ściany osiągają wysoki wskaźnik izolacyjności akustycznej i doskonale izolują hałasy wewnątrz domu.

Polecane informacje