Rozsądnie budujemy i kupujemy domy

Rozsądnie budujemy i kupujemy domy
Kupując mieszkanie lub inwestując w dom zwracamy uwagę nie tylko na metraż, lokalizację czy cenę. Zrealizowane w maju 2015 roku badanie społeczne wykazało, że bardzo istotnym aspektem jest rodzaj materiałów wykorzystanych do budowy danego budynku.*

Polacy angażują się w proces budowy lub zakupu własnych czterech kątów. Często podjęcie ostatecznych decyzji zajmuje kilka miesięcy i dłużej, a po wprowadzeniu się już do nowego domu czy mieszkania jesteśmy jednocześnie bogatsi o szeroką wiedzę na temat cen nieruchomości, energooszczędnych systemów czy właściwości różnych rozwiązań budowalnych. Pozwala to też na rozsądniejsze inwestowanie i branie pod uwagę aspektów, które wydawałoby się, że są zarezerwowane dla architektów, inżynierów czy wykonawców.
 
Jak wykazało badanie społeczne zrealizowane przez Instytut Millward Brown, rodzaj materiałów budowlanych wykorzystanych do budowy domu lub budynku jest jednym z głównych elementów, którym się interesujemy. Niemal 70% badanych deklaruje, że przy zakupie domu lub mieszkania brałoby pod uwagę wszystkie lub większość zastosowanych materiałów. Jednocześnie niemal 90% respondentów twierdzi, że jest to czynnik wpływający na decyzję o zakupie.

Na co zwracamy uwagę?

Jakie cechy powinny posiadać cegły, pustaki czy dachówki zastosowane do budowy domu według przyszłych właścicieli domów? Respondenci we wspomnianym badaniu, którzy planują zakup lub budowę, czy też ją zrealizowali wymieniali m.in. bezpieczeństwo dla zdrowia, energooszczędność, trwałość, akustykę (ciszę w domu).
 
Wśród poniższych cech materiałów do budowy domu proszę wskazać, które są Pana/i zdaniem najistotniejsze?

Opinie jednak są dość istotnie zróżnicowane między kobietami, a mężczyznami. Dla tych pierwszych najistotniejszą cechą jest bezpieczeństwo dla zdrowia. Dla mężczyzn zdecydowanie najistotniejszym czynnikiem jest energooszczędność. Niemal 4/5 badanych potwierdza, że materiały budowlane wpływają na mikroklimat w pomieszczeniach.
 
Prawie połowa uważa, że rodzaj wybranych materiałów budowlanych znacząco wpływa na mikroklimat domu i komfort jego zamieszkania. Wśród czynników, które mogą wpływać na mikroklimat negatywnie wskazujemy są przede wszystkim czynniki biologiczne (pleśnie, drobnoustroje, grzyby) – 42% badanych oraz chemiczne – 33%. Za najbardziej suchy i bezpieczny materiał uznawana jest ceramika budowlana – opinię taką podziela 30% osób, które budują lub budowały dom.

Materiały budowlane i ich wybór postrzegamy także coraz częściej w kontekście wartości naszej inwestycji, mając na uwadze jej wartość w momencie ewentualnej sprzedaży. Częściej niż co trzeci z nas wskazuje, że ceramika budowlana to materiał mający największy wpływ na wartość domu.
 
Materiały na ściany czy dach muszą spełniać wiele cech, by zapewniały odpowiednie warunki mieszkania i użytkowania. Dlatego, zwracanie uwagi na zastosowane rozwiązania budowlane do wznoszenia domu jedno- czy wielorodzinnego jest rozsądne. Wybranie nowoczesnych, a jednocześnie wyprodukowanych na bazie naturalnych składników materiałów pozwola nie tylko zaoszczędzić na etapie budowy czy użytkowania budynku, ale również zapewnia zdrowy mikroklimat we wnętrzu i ciszę.
 
*Badanie przeprowadzone w maju 2015 na reprezentatywnej grupie 1009 uczestników.

Polecane informacje