Harjannetie 44 Finlandia Terca Pellava

Charakterystyczny budynek

Projekt Harjannetie 44 – Budownictwo socjalne w Helsinkach, Finlandia
Architekt Hannunkari & Mäkipaja Architects
Wykonawca Wydział rozwoju budownictwa w Helsinkach (ATT)
Klient Wydział rozwoju budownictwa w Helsinkach (ATT)
Cegła ceramiczna Terca Pellava
Powierzchnia 9 000 m²
Foto Mikael Linden
 
Projekt budynku Harjannetie został opracowany tak, aby stanowił on przejście do nowej dzielnicy Viikinmäki w Helsinkach. Jest usytuowany w południowej części dzielnicy i jest dobrze widoczny zarówno z przechodzącej niedaleko autostrady, jak i z centrum Helsinek. Dzielnica jest położona na wysokich skalnych wzgórzach w dolinie rzeki Vantaa.
 
Budynek w kształcie litery L obejmuje od trzech do ośmiu kondygnacji, co stanowi odniesienie do skalnych urwisk charakterystycznych dla Viikinmäki.  Budynek jest widoczny z odległości, a jednocześnie zapewnia piękny widok na Viikinmäki i południową część centrum Helsinek.
 
Uwzględniając standardy finansowania budownictwa socjalnego w Finlandii, wykonawca - Wydział rozwoju budownictwa w Helsinkach dysponował bardzo ograniczonym budżetem. Mimo to, budynek mieszkalny o całkowitej powierzchni 9 000 m2 zapewnia 90 mieszkań komunalnych w wysokim standardzie wykonania. Powierzchnia apartamentów wynosi od 26 do 129 m², natomiast mieszkania przydzielane są na podstawie kryteriów socjalnych. Większość mieszkańców zajmuje jednoosobowe kawalerki. Oszklone balkony wprowadzają pewną miarowość w widoku fasady W każdym mieszkaniu znajduje się oszklony balkon, a niektóre z nich są wyposażone w dodatkowe otwierane okna. Balkony zapewniają dodatkowe światło dla budynku przypominającego swoją bryłą górę i zwiększają przestrzeń dostępną dla mieszkańców. Szklane zabudowy balkonów umożliwiają korzystanie z nich przez cały rok, niezależnie od chłodnej i wietrznej fińskiej pogody. Na wschodniej fasadzie wnęki okienne zapewniają widoki w rożnych kierunkach. Dobrze oświetlone klatki schodowe łączą wnętrze budynku z naturalnym otoczeniem. Pomieszczenia wspólne dla mieszkańców znajdują się na górnym poziomie budynku i obejmują trzy sauny i dwa pomieszczenia klubowe.
 
Z dużego otwartego tarasu mieszkańcy mogą podziwiać park i całą dzielnicę Viikinmäki. Mieszkańcy wprowadzili się do swoich nowych mieszkań na jesieni w 2013 roku.
Fasady wykonane są głównie z cegły. Wybrano szarobrązową cegłę z powodu nawiązań  do otaczającego górzystego terenu.
 
Budynek został wyróżniony nagrodą „The Building Rose 2013“. Został również uznany za najlepszy budynek oddany w Helsinkach w 2013 roku. 

Harjannetie 44 Finlandia Terca Pellava
Harjannetie 44 Finlandia Terca Pellava
Harjannetie 44 Finlandia Terca Pellava
Harjannetie 44 Finlandia Terca Pellava
Harjannetie 44 Finlandia Terca Pellava
Harjannetie 44 Finlandia Terca Pellava