Dom wielopokoleniowy Terca Long John

Dom wielopokoleniowy

Projekt Dom wielopokoleniowy Engelshove,Neuenkirchen
Architekt Anja Engelshove, Jochen Engelshove
Klient Anja i Jochen Engelshove; Christa i Gottfried Hoffmann
Użyte produkty Cegły elewacyjne Terca Long John, szare
Rok ukończenia 2012
 
To, co w przypadku domu wielopokoleniowego na pierwszy rzut oka wygląda na ponadczasowość, po bliższym przyjrzeniu się, postrzegane jest jako odważna architektura ceramiczna z designerskim polotem. Szczególnie silnym akcentem jest tu elewacja z cegły długiego formatu Terca Long John.
 
Mieszkać razem pod jednym dachem – takie było marzenie pary architektów Anji i Jochena Engelshove w Neukirchen. Wreszcie w 2012 r. zaprojektowali i zrealizowali oni dom wielopokoleniowy dla czteroosobowej rodziny i ich rodziców. Na obszernej posesji wybudowano dwa sąsiadujące ze sobą sześciany, ukierunkowane w swoim rzucie zgodnie z kierunkami świata. Rodzice mieszkają na parterze na jednym poziomie, a pierwsze piętro jest bardzo obszernym miejscem dla młodej rodziny.
 
Cegły o długim formacie Long John z linii rozwiązań elewacyjnych Terca – delikatnie podbarwiane na jasnoszaro – i antracytowe płyty elewacyjne w strefach wejścia, tarasów i we wnętrzach dopełniane są przez aluminiowe okna i rolety listewkowe. Proporcje i detale zostały absolutnie precyzyjnie dopasowane do jasnoszarej elewacji i regularnych kubicznych form. Specjalna oblicówka, gra świateł i cieni na skutek świadomie zaniechanego fugowania uwidaczniają to, że każda cegła formowana ręcznie jest unikatowa. W ten sposób powstała urozmaicona struktura elewacji.
 
„Tradycyjnie w naszym regionie buduje się z czerwonego klinkieru. Szary klinkier jest bardzo ekstrawagancki. Ręcznie formowane cegły Long John odkryliśmy w czase podróży – była to miłość od pierwszego wejrzenia” okazuje swoje oczarowanie Anja Engelshove.

Dom wielopokoleniowy Terca Long John
Dom wielopokoleniowy Terca Long John
Dom wielopokoleniowy Terca Long John