Inspiracja Koronkowa elewacja Paasitorni

Koronkowa elewacja

Projekt Hotel i centrum konferencyjne Paasitorni, Helsinki Finlandia
Architekt K2S Architects Ltd.
Klient HWA Helsinki Workers Union / Jorma Bergholm
Użyte produkty Tuohi Retro - cegła wyprodukowana na zamówienie
Rok ukończenia 2012
 
 Przebudowany i rozbudowany hotel i centrum konferencyjne Paasitorni był kiedyś domem organizacji robotniczych. Teraz zaskakuje swoją prezencją w ekskluzywnej oprawie.
 
Jeżeli zespół budynków pochodzących z różnych epok ma być uzupełniony o kolejny, to powstaje pytanie, czy z tego nie powstanie zwykła zbieranina?
 
W 1908 r. Karl Lindahl stworzył budynek o solidnej granitowej elewacji z przybudówkami w kształcie litery U, który teraz swoją miękką formą wnika w dziedziniec. I tylko – patrząc z ulicy – kilka subtelnych detali zdradza, że coś się zmieniło. Tylko budynek biurowy z lat pięćdziesiątych otwiera się i zaprasza nową, szklaną elewacją, za którą kryje się recepcja, lobby i bar.
 
Gra świateł i koronkowe otwory
Godną uwagi przemianę widać dopiero na tyłach dziedzińca. W kostce w podłożu całej posesji wbudowano duże „oczka świetlne”, rozświetlające równocześnie foyer pomieszczeń konferencyjnych w podpiwniczeniu. Elewację przybudówki przypominającą przewymiarowaną koronkę wykonano z cegieł w kolorze kości słoniowej. Za tym wzorem znajdują się okna i nawet balkony, co nie jest zwyczajne w miejskich hotelach. Perforowana szata zewnętrzna działa jak filtr przed jednolitą ścianą zewnętrzną: przepuszcza ona do pokojów zmienną grę świateł, a w nocy świeci się jak latarnia. Otwory przypominające loggie stanowią przerwy w splecionej jak koronka elewacji z cegły ceramicznej. Białe cegły licowe ze szczególnie wyróżnioną perforacją wyprodukowano specjalnie w tym celu. Są one łączone sworzniami i stalowymi klamrami, umożliwiającymi konieczną tolerancję dla zakleszczonych stalowych sworzni.
 
Większość sąsiednich budynków wybudowano z cegły. Architekci mówią: „Czuliśmy to, ta cegła była właśnie prawidłowym trwałym materiałem na nowe skrzydła. Kolor i teksturę wybraliśmy w taki sposób, aby cegła harmonizowała z sąsiednimi budynkami.”
 
Pokoje o zindywidualizowanym charakterze
We wszystkich częściach budynku urządzono pokoje hotelowe, pozwalające dzięki zindywidualizowanemu charakterowi na zaistnienie zróżnicowanej atmosfery. W ten sposób zachowano podlegającą ochronie konserwatora zabytków substancję budynku, a jednocześnie ożywiono ją dzisiejszą architekturą, tworząc kongenialną i ciekawą całość.

Inspiracja Koronkowa elewacja Paasitorni
Inspiracja Koronkowa elewacja Paasitorni
Inspiracja Koronkowa elewacja Paasitorni