Inspiracja Pod jednym dachem

Pod jednym dachem

Projekt Brede school De Waterhoef, Oisterwijk
Architekt DAT architecten, Tilburg
Klient Gmina Oisterwijk
Użyte produkty Dachówka ceramiczna Actua 10 szara matowa
Rok ukończenia 2012
 
 
W centrum wsi Oisterwijk w Holandii stoi skromny, mały klasztor, który został uzupełniony o całodzienną szkołę. Obydwa budynki mają dachy i elewacje wykonane z dachówek, ale całkowicie różnią się pod względem formy i detali.
 
Z upływem czasu teren klasztoru wiele stracił ze swojego pierwotnego piękna, otaczający mur pokruszył się, a sam klasztor nie spełniał już swojej funkcji. Do frontowego budynku dobudowano szkołę podstawową, która już też nie spełniała wymagań. W ten sposób stary obiekt dostał swoją nową szansę.
 
Biuro architektoniczne DAT architecten z Tilburga rozpoczęło poszukiwania optymalnej formy. Architekt Eefje Rikhof: „Dwanaście klas, sala gimnastyczna, biura i opieka dla dzieci oznaczały konieczność znacznej kubatury. I do tego w stosunkowo małej dzielnicy z domami mieszkalnymi z lat trzydziestych ubiegłego wieku. Nowoczesny budynek w takim otoczeniu – jak to najlepiej zrealizować?”
 
Sam klasztor podpowiedział pierwsze punkty zaczepienia. „Istniejący ukośny dach był ważnym kryterium, podobnie od razu ustalona była maksymalna wysokość kalenicy. Skoro myśli się o całodziennej szkole, to chciałoby się mieć wszystko pod jednym dachem. Przyjęliśmy to dosłownie. W fazie projektowej złożyliśmy mały karton i podłożyliśmy pod niego szkołę.”  Wtedy z tej koncepcji powstał dach i elewacja, jednolicie pokryte ciemnymi dachówkami. Dachówki ceramiczne to w okolicy powszechnie używany materiał. Ale dzięki niecodziennemu zastosowaniu dachówek od razu widać, że jest to budynek z XXI wieku.
 
Wokół budynku znajdują się miejsca, w których dzieci mogą zapoznawać się z przyrodą i różnorodnością gatunków. „Również rynny deszczowe zostały ułożone w taki sposób, aby mogły się tam zagnieździć nietoperze i jaskółki” opowiada Rikhof.

Inspiracja Pod jednym dachem
Inspiracja Pod jednym dachem
Inspiracja Pod jednym dachem