Inspiracja Stołówka dla artystów

Stołówka dla artystów

Projekt Stedelijke Academie, Brugia – rozbudowa stołówki
Architekt NERO – architekci projektu: Tim Marlier i Lise Gruwez
Klient Miasto Brugia - Akademia Sztuk Pięknych w Brugii
Użyte produkty dachówki ceramiczne Koramic 301, matowe i z połyskiem
Prace 2013 - 2014
 
 
Kiedy projektowano stołówkę Akademii Sztuk Pięknych w Brugii, architekci z agencji Nero zdecydowali się na użycie zarówno na dachu, jak i na fasadzie tego samego materiału. Wyjątkowy wzór linii, płaszczyzn i tekstur tworzy abstrakcyjne odniesienie do kunsztownej architektury Brugii. Tak jak żywa skóra, wzór ewoluuje i zmienia się wraz z padającym światłem i warunkami pogodowymi.
 
Ogłoszony w 2010 r koonkurs na rozbudowę stołówki Akademii Sztuk Pięknych w Brugii wygrała pracownia architektoniczna Nero.  Architekci przygotowali plany dla przybudówki do istniejącej stołówki na wewnętrznym dziedzińcu szkoły
 
Brugia jest miastem, które potrafi przetestować kreatywność architektów. Historyczne centrum miasta znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO i rada miejska szczególnie krytycznym okiem patrzy na każdą zmianę w miejskiej zabudowie. Dodatkowo rozbudowa stołówki była realizowana w pobliżu kaplicy znajdującej się pod ochroną konserwatorską stąd też projekt zatwierdzono dopiero po kilku sesjach konsultacji. W swoim końcowym projekcie architekci zachowali jedną z dwóch starych lip, która zapewnia cień i zieleń na dziedzińcu.
 
Jeśli chodzi o konstrukcję techniczną, architekci wybrali stalową konstrukcje szkieletową i dzięki temu uniknięto problemów ze wznoszeniem budynku w ograniczonej przestrzeni.  Zdecydowano się na użycie zarówno na dachu, jak i na zewnętrznych ścianach tego samego materiału. W odpowiedzi na żądanie urzędników miejskich, aby były używane materiały naturalne, architekci wybrali dachówkę ceramiczną Koramic 301 w wersji matowej oraz z połyskiem.
 
Do wnętrza przybudówki dostosowano bardzo elastyczne podejście. Ścianka działowa umożliwia skrócenie przestrzeni w kształcie litery L i wydzielenia oddzielnej sali zebrań lub przestrzeni do prowadzenia prezentacji z użyciem ekranu lub projektora.

Inspiracja Stołówka dla artystów
Inspiracja Stołówka dla artystów
Inspiracja Stołówka dla artystów
Inspiracja Stołówka dla artystów
Inspiracja Stołówka dla artystów