Sala Ayutthaya, Onion © Wison Tungthunya

Wienerberger Brick Award 2016 - nominacje już znane

Ostateczna lista 50 projektów nominowanych do nagrody Brick Award 2016 jest już znana. Do konkursu zostało zgłoszonych ponad 600 projektów z 55 krajów z całego świata. Zwycięskie projekty wybiera międzynarodowe Jury, w tej edycji składające się ze światowej sławy architektów z Włoch, Wielkiej Brytanii, Belgii i Słowenii. Lista laureatów zostanie ogłoszona 19 maja 2016 roku.

Wienerberger Brick Award, konkurs zapoczątkowany w 2004 roku, co dwa lata wyłania znakomite przykłady nowoczesnej i innowacyjnej architektury ceramicznej. W 2016 roku Wienerberger przyzna tę międzynarodową nagrodę po raz siódmy. W edycji 2016 z ponad 600 projektów pochodzących z 55 krajów zespół krytyków architektury wyselekcjonował ostateczną listę – kandydatów do nagrody Wienerberger Brick Award 2016. Nagroda zostanie przyznana w pięciu kategoriach:
 
  • Budynek mieszkalny (Residential Use),
  • Budynek użyteczności publicznej (Public Use),
  • Modernizacja (Re-Use),
  • Budynek w zabudowie uzupełniającej (Urban Infill)
  • Specjalne zastosowanie (Special Solution).

Dr Chau Chak Wing Building, Gehry Partners LLP & Daryl Jackson Robin Dyke architects

© Gehry Partners LLP

Profil nominowanych projektów w 7 edycji nagrody jest bardzo zróżnicowany. Wśród 50 wybranych realizacji znalazł się The Dr Chau Chak Wing Building, stanowiący główny element kampusu Uniwersytetu Technologicznego w Sydney w Australii. Budynek zaprojektowany przez pracownię architektoniczną Franka Gehry’ego, laureata nagrody Pritzkera znanego z realizacji niemal ikonicznych budynków, jak Muzeum Guggenheima w Bilbao i Daryl Jackson Robin Dyke Architects.

Espriss Café, Hooba design group

© Parham Taghioff

Na uwagę zwraca także irański projekt Hooba design group, który jest nowoczesną interpretacją tradycyjnej architektury tego kraju. Znajdujący się w samym centrum miasta sklep, o powierzchni zaledwie 28 metrów, został przearanżowany na kawiarnię. Wybór materiału – cegły – zainspirowany jest otaczającymi go budynkami i sklepami rzemieślniczymi. Projekt wyróżnia się wystrojem wnętrza, którego styl doskonale wpisuje się w lokalizację - serce Teheranu.

Women’s Opportunity Center, Sharon Davis Design

© Elizabeth Felicella

Wśród nominowanych są także projekty o specjalnym znaczeniu dla lokalnych społeczności. Przykładem jest Women’s Opportunity Center (WOC) powstałe w Rwandzie. Centrum zostało zaprojektowane przez Sharon Davis Design jako innowacyjny budynek, który prezentuje pasywne ochładzanie budynku i solarne zacienianie. Niska zabudowa zainspirowana jest tradycyjną architekturą afrykańskich wiosek. Zabudowa w ludzkiej skali pozwala na wytwarzanie się więzi społecznych i poczucia bezpieczeństwa uczestniczących kobiet. Udogodnienia takie jak klasy lekcyjne, przestrzenie gościnne oraz miejsce, gdzie kobiety mogą sprzedawać produkty wykonane przez siebie rozwija ich przedsiębiorcze umiejętności.

Gdański Teatr Szekspirowski, Rizzi - Proteco

© Matteo Piazza

Tegoroczne nominacje mają także polski akcent, czyli Teatr Szekspirowski w Gdańsku zaprojektowany przez włoskiego architekta prof. Renato Rizziego. Jego lokalizacja w mieście nie jest przypadkowa. Powstał w pobliżu miejsca, w którym według archiwaliów w XVII wieku działa tzw. szkoła Fechtunku, instytucja, w której wystawiano dramaty Szekspira. Surowa i nowoczesna forma architektoniczna jest podkreślona ciemną cegłą użytą jako materiał na elewacji. Tworzy to kontrast między intensywną i ciemną formą budynku, praktycznie bez otworów okiennych, a jasnym rozświetlonym wnętrzem. Projekt wyróżnia się również przez otwierany dach w głównej sali, dzięki czemu niektóre spektakle mogą odbywać się pod gołym niebem. 
 
Prezentacja wszystkich nominowanych projektów znajduje się na www.brickaward.com
 
Spośród nominowanych do nagrody projektów międzynarodowe, złożone z architektów Jury wyłania zwycięzców w poszczególnych kategoriach. Oceniając prace Jury bierze pod uwagę takie kryteria jak: innowacyjność projektu bryły, umiejętne wykorzystanie ceramiki jako materiału w połączeniu z funkcjonalnością, zrównoważonym rozwojem i efektywnością energetyczną. Spektrum możliwych zastosowań materiałów ceramicznych to poza klasycznymi cegłami konstrukcyjnymi czy elewacyjnymi również kreatywnie zastosowane elewacyjne panele z ceramiki, dachówki ceramiczne bądź ceglany bruk. Specjalna uwaga członków Jury kieruje się na to, w jaki sposób budynek komponuje się z otoczeniem oraz na formę, estetykę i jakość architektury ogólnie. Zastosowanie ceramiki marki Wienerberger nie jest warunkiem wzięcia udziału w konkursie i nie stanowi kryterium oceny.

Jury

W Jury tegorocznej edycji zasiadają:  Laura Andreini, Archea Associati, Włochy, Johan Anrys, 51N4E, Belgia, Matija Bevk, bevk perovic arhitekti, Słowenia oraz Alfred Munkenbeck, Munkenbeck + Partners, Wielka Brytania.
Ceremonia wręczenia nagród oraz konferencja prasowa z udziałem zwycięzców odbędzie się w Wiedniu, 19 maja br. Wydarzeniu będzie towarzyszyło sympozjum architektoniczne. Zwycięzca otrzyma również nagrodę pieniężną w wysokości 7 tys. Euro.
 
Nagroda architektoniczna Wienerberger Brick Award honoruje innowacyjną, o wysokiej jakości na skalę międzynarodową architekturę ceramiczną, która pokazuje jak rozmaite, różnorodne drogi prowadzą do idei  zastosowania ceramiki we współczesnej architekturze. Jednocześnie nagroda, a w szczególności towarzyszący jej album architektoniczny, daje pasjonatom architektury i ekspertom w branży przegląd aktualnych trendów w międzynarodowej architekturze z ceramiki z jej niebywale szerokim spectrum zastosowań.

Album Brick’16

Podobnie jak w poprzednich latach, Wienerberger wspólnie z prestiżowym wydawnictwem „Callwey Publishing House” wyda obszerny album zatytułowany „Brick’16”, zawierający wszystkie 50 nominowanych do nagrody oraz zwycięskich realizacji. To wyjątkowe wydawnictwo będzie miało swoją premierę w trakcie gali rozdania nagród w maju 2016 r.

Dr Chau Chak Wing Building, Gehry Partners LLP & Daryl Jackson Robin Dyke architects
Espriss Café, Hooba design group
Women’s Opportunity Center, Sharon Davis Design
Gdański Teatr Szekspirowski, Rizzi - Proteco