Inspiracja Osiedle w parku Verkiu

Zdobywca nagród wśród zieleni

Projekt Osiedle Verkiu, Wilno
Architekt Raimondas Pilkauskas, Danguole Pilkauskiene & Co., Arûnas Venckus
Klient UAB „Hanner Development“
Wykonawca Hanner Development
Użyte produkty Dachówka Koramic Actua 10 z systemem Sturmfix®, czerwona angoba
Cegła Terca Lentenbont WF
 
W Wilnie, stolicy Litwy, w sąsiedztwie przepięknego parku powstało osiedle mieszkaniowe, które warto zobaczyć. Projekt został wyróżniony przez prezydenta Litwy w konkursie litewskiej branży budowlanej „Lietuvos metu gaminys 2008”, gdzie otrzymał złoty medal w kategorii „Materiały budowlane”.  Osiedle jest ogrodzone i zamknięte, co czyni je bezpiecznym i wygodnym do mieszkania. Inwestorzy postawili sobie za cel odgrodzenie domów od zgiełku ulic, wobec czego garaże ulokowano pod osiedlem. Do budowy domów wykorzystano wyłącznie materiały przyjazne środowisku, w tym cegły i dachówki ceramiczne. W ten sposób dawna strefa przemysłowa stała się przyjaznym terenem mieszkalnym.
 
Osiedle zbudowano w pobliżu miejscowego parku Verkiu oraz klasztoru Trinapolis, miejsca chętnie odwiedzanego przez turystów. Płynąca nieopodal rzeka Neris (Wilia) sprawia, że park ten jest jednym z najpiękniejszych miejsc w całym Wilnie. Nadzwyczajne otoczenie czyni tę okolicę reprezentatywnym obszarem mieszkalnym i gwarantuje wysoki standard życia.  Uznanie zyskała udana integracja budynku z otoczeniem poprzez zastosowanie naturalnych produktów, za sprawą których budynki uniknęły monotonii i jednocześnie zyskały lekkość. Zadowoleni z jakości zastosowanych materiałów i efektu końcowego są nie tylko inwestorzy, ale przede wszystkim mieszkańcy.
 
Dachówki płaskie Actua 10 w kolorze czerwonej angoby architekci wykorzystali nie tylko ze względu na ich przyjazność środowisku; możliwe było także  wyprowadzenie ich z dachu na fasadę, co było wymogiem zleceniodawcy.
 

Inspiracja Osiedle w parku Verkiu
Inspiracja Osiedle w parku Verkiu
Inspiracja Osiedle w parku Verkiu
Inspiracja Osiedle w parku Verkiu
Inspiracja Osiedle w parku Verkiu
Inspiracja Osiedle w parku Verkiu