W renowacji historycznych budynków najbardziej pożądane są produkty, które pochodzą z okresu powstania budowli, jednak najczęściej ich dostępność jest ograniczona. Dlatego tak ważne jest dopasowanie wykroju i kolorystyki poszczególnych elementów, aby utrzymać budynek w stylu z konkretnej epoki. Cały proces doboru i dopasowania elementów odbywa się pod czujnym okiem konserwatora. Nierzadko istnieje konieczność wyprodukowania wzoru na specjalne zamówienie, by zachować historyczny charakter zabytku.
Renowacja poszycia dachowego to jeden z najtrudniejszych etapów konserwacji budowli historycznej. Wymaga dokładnej analizy uszkodzeń i podjęcia decyzji o pracach remontowych lub ułożeniu całkiem nowego pokrycia. Więźby, mimo podobnych warunków konstrukcyjnych i pogodowych, mogą bowiem być w drastycznie różnym stanie technicznym. Nie ma wątpliwości, że przy rekonstrukcjach należy korzystać z najwyższej jakości, długowiecznych materiałów, aby budowla mogła zachwycać kolejne pokolenia – mówi Maciej Brzozowski, menadżer produktu ds. rozwiązań dachowych w firmie wienerberger.
Firma wienerberger ma w swojej ofercie najwyższej jakości dachówki Koramic, o różnej stylistyce, kolorystyce i kształcie. Bogata oferta sprawia, że w katalogu bez trudu znajdziemy idealne odwzorowanie pierwotnego materiału. To właśnie dlatego produkty Koramic są wybierane przez konserwatorów, którzy od lat darzą markę zaufaniem i cenią ją również przez wzgląd na jakość i wytrzymałość dachówek. Dowodem na to jest przyznana na Europejskim Kongresie Informacji Renowacyjnej nagroda „Renowator 2019”, która wyróżnia przedsiębiorstwa za działania związane z renowacjami historycznych budynków oraz innowacje w tej dziedzinie. Firma wienerberger została doceniona „za całokształt dokonań w renowacji obiektów zabytkowych”, co znajduje odzwierciedlenie w wielu spektakularnych realizacjach.