Edycja międzynarodowa od 2004 r.
Edycja międzynarodowa od 2004 r.
wienerberger Brick Award to konkurs, który ma znakomitą historię. W 2022 roku odbyła się jego 10. edycja. Wśród rywalizujących na przestrzeni lat o statuetki i nagrody architektów nie brakowało tak znakomitych nazwisk, jak Frank Gehry, Emilio Caravatti, Álvaro Siza, Dietmar Eberle, Rudolf Finsterwalder czy Peter Zumthor. W 2024 roku odbędzie się już jedenasta edycja konkursu.
wienerberger Brick Award to dla architektów z całego świata okazja do zaprezentowania innowacyjnej, współczesnej architektury, do realizacji której wykorzystano w znaczącej mierze materiały ceramiczne – cegły, dachówki, bądź elementy ceramiczne specjalnie na ten cel zaprojektowane i wyprodukowane. Konkurs stawia sobie za cel inspirowanie architektów i inwestorów, zachęca do dzielenia się innowacyjnymi koncepcjami i poszukiwania nowych sposobów realizacji nietuzinkowych pomysłów. Ostatnia, 10. edycja zgromadziła rekordową liczbę 789 projektów z 53 krajów świata.
Architektura pełni ważną rolę kształtując więzi między ludźmi a otoczeniem. Szczególnego znaczenia nabiera w tym kontekście innowacyjne podejście i projektowanie komfortowych przestrzeni mieszkalnych oraz miejsc do pracy wpisanych w przestrzeń miejską. Architektura musi nieustannie okazywać nowe oblicze, którego wyrazem są innowacyjne formy, koncepcje i wykorzystane materiały. Oprócz aspiracji estetycznych, musi pozostawać także w zgodzie z obowiązującymi surowymi przepisami technicznymi i rosnącymi wymaganiami jakościowymi. Aspekty architektury zrównoważonej, takie jak efektywność energetyczna budynków czy możliwość recyklingu, są w dzisiejszych czasach oczywistą koniecznością. Jednocześnie nie mniej istotną kwestią jest przystępność cenowa mieszkań i domów.
Międzynarodowe nagrody wienerberger Brick Award po raz pierwszy przyznano w 2004 roku. Co istotne wienerberger nie bierze udziału w ocenie prac przez Jury a wykorzystanie produktów wienerberger w projektach konkursowych nie jest wymagane. Oceny nadesłanych na konkurs obiektów dokonuje zmieniające się każdorazowo Jury, w składzie którego zawsze znajduje się laureat Grand Prix z ubiegłej edycji. Członkowie Jury reprezentują różne kraje i różnorodne podejście do architektury. Jednak wspólnym mianownikiem, który przyświeca architektom reprezentujących tak wiele kultur jest użyteczność architektury dla człowieka, jej wpływ na środowisko oraz kontekst. W pracach międzynarodowego Jury Polskę reprezentowali dotychczas prof. Ewa Kuryłowicz i arch. Ryszard Jurkowski.
Na przestrzeni lat kategorie w konkursie wienerberger Brick Award zmieniały się. W edycji 2022 przyznano nagrody i wyróżnienia w kategoriach: Feeling at home, Living together, Working together, Sharing public spaces i Building outside the box. Feeling at Home (8 nominacji), Living Together (12 nominacji), Working Together (8 nominacji), Sharing Public Spaces (13 nominacji) i Building Outside the Box (9 nominacji). Ostatnia kategoria była przeznaczona dla innowacyjnych koncepcji i sposobów wykorzystania cegły, nowatorskich technologii budowlanych oraz niestandardowych cegieł i nowej ornamentyki. Wybór nagrodzonych obiektów poprzedza preselekcja. W jej wyniku 50 najlepszych projektów (w tym zwycięskie) zostaje zaprezentowanych w dwujęzycznym albumie architektonicznym BRICK. Na zwycięzców, poza statuetkami i dyplomami czekają nagrody pieniężne. W 2022 roku łączna wartość nagród w pięciu kategoriach, w tym Nagrody Głównej wyniosła 27 000 EUR.