Porotherm – rozwiązania systemowe do budowy ciepłych ścian

System ścienny Porotherm
Trwałe, ciepłe i łatwe w montażu - to cechy, które skłaniają polskich inwestorów do wyboru pustaków ceramicznych Porotherm. W ofercie marki dostępnych jest kilka systemów ściennych i stropowych, w których wszystkie elementy – pustaki, zaprawy, elementy stropu i nadproży - są idealnie dopasowane i przetestowane pod kątem wzajemnego oddziaływania.

Trwałe i ciepłe pustaki z ceramiki

Sukces ceramicznej ściany tkwi w pustakach. Istnieją dwa sposoby by z ciepłej z natury ceramiki uzyskać najlepsze parametry termoizolacyjności:
 
 • Poryzacja - w pustakach najbardziej zaawansowanych technologicznie, jak Porotherm podczas wypalania w wysokiej temperaturze w glinie wymieszanej z pyłem drzewnym tworzą się wypełnione powietrzem mikropory. Powietrze to najlepszy znany człowiekowi izolator - im więcej zamkniemy go w strukturze cegły, tym lepsze parametry cieplne osiągniemy.
   
 • Układ komór i drążeń wewnątrz pustaka wydłużający drogę przepływu ciepła przez ścianę – im bardziej zaawansowany i skomplikowany, tym lepsze parametry izolacyjności termicznej. Im droga jest dłuższa, tym mniej ciepła ucieka.
   

Technologia murowania

Poza zaawansowanymi technologicznie pustakami istotna jest też właściwa technologia ich łączenia. Generalnie im mniej zaprawy, która spaja pustaki, tym lepsze współczynniki izolacyjności termicznej osiąga ściana i tym szybciej uzyskuje swoje ostateczne parametry użytkowe.
Najbardziej zaawansowanym rozwiązaniem jest zaprawa Porotherm Dryfix – lekka, ciepła, sucha (nie zawiera wody), o doskonałych parametrach, potwierdzonych Aprobatą Techniczną Instytutu techniki Budowlanej. Stosuje się ją w technologii cienkospoinowej (grubość spoiny to mniej niż 1 mm), w której pustaki mają specjalnie szlifowane powierzchnie wsporne. Budowy w tej technologii można poznać z daleka – są czyste a ściany pną się do góry w zawrotnym tempie – w stosunku do tradycyjnej zaprawy prace postępują 2 razy szybciej. Wyróżnikiem tej technologii jest niewątpliwie szybkość i czystość – zaprawa jest dostarczana na budowę w lekkich puszkach i nakładana przy pomocy poręcznego „pistoletu”. Porotherm Profi to również technologia cienkospoinowa więc służąca do budowania z pustaków szlifowanych, ale zaprawa ma postać kleju, nakładanego na całą powierzchnię pustaków. Podobnie jak Dryfix jest ona bardzo czysta (zaprawę nakłada się specjalnym wałkiem) ale nie tak szybka. W stosunku do technologii tradycyjnej skraca się czas pracy o ¼. Trzeci wybór to zaprawy tradycyjne, które rozrabia się z wodą. W systemie Porotherm to zaprawa cementowo-wapienna Porotherm M50.
 

Innowacyjne rozwiązania ścian Porotherm

W ofercie marki Porotherm jest kilka różnych systemów, na które składają się pustaki ceramiczne i dedykowana zaprawa o najwyższych parametrach użytkowych. Innowatorzy z pewnością wybiorą jednowarstwową ścianę niewymagającą docieplenia i nowoczesne, lekkie zaprawy cienkowarstwowe, tradycjonaliści – stosowaną powszechnie ścianę docieplaną na zwykłej zaprawie cementowo-wapiennej. Wśród rozwiązań Porotherm każdy Klient może znaleźć coś dla siebie.

Najcieplejsze rozwiązanie

Pustaki Porotherm T wypełniane wełną mineralną + zaprawa Porotherm Dryfix
Do domów o standardzie niemal zeroenergetycznym, który zostanie wprowadzony od 2021 roku, jest już dziś dostępne w ofercie Wienerberger rozwiązanie ścienne Porotherm T. Pustaki Porotherm T są wykonane z poryzowanej ceramiki, a ich drążenia wypełnione wysokiej jakości wełną mineralną. Wypalana w wysokich temperaturach glina, zmienia się w twardy, odporny na uszkodzenia mechaniczne materiał. Dlatego doskonałym rozwiązaniem jest zamknięcie miękkiej termoizolacji w „pancerzu” z solidnej ceramiki. Taka ściana nie wymaga już stosowania warstwy dodatkowego ocieplenia od zewnątrz a parametry cieplne takiej ściany znacznie przekraczają obowiązujące wymagania.
Pustaki Porotherm T mają szlifowane powierzchnie wsporne i mogą być łączone na zaprawę do cienkich spoin - Porotherm Dryfix (lub też Porotherm Profi). Dokładność szlifowania jest tak duża (+/- 0,3 mm), że pustaki idealnie do siebie przylegają, co sprawia, że ściany są równe i stanowią idealne podłoże pod tynk. Jednocześnie minimalna ilość zaprawy w murze (1 mm grubości) ogranicza ryzyko tworzenia się mostków termicznych, często powstających w spoinach wykonanych z mokrej zaprawy cementowo-wapiennej. Ściana w systemie Porotherm 44 T Dryfix ma w warunkach użytkowych współczynnik przenikania ciepła U = 0,17 W/(m2K), a po otynkowaniu tynkiem termicznym nawet U = 0,16 W/(m2K).
 
Zalety tego rozwiązania są odczuwalne podczas użytkowania domu, którego ściany jednowarstwowe wybudowane w tym systemie:
 
 • są bardzo suche i ciepłe,
 • są niezwykle trwałe, bo miękka warstwa izolacji jest zamknięta w twardej ceramice,
 • zapewniają optymalny mikroklimat w domu, co jest niezwykle istotne dla samopoczucia użytkowników (są produkowane wyłącznie z naturalnych, „oddychających” materiałów).

Rozwiązania energooszczędne

Porotherm 44 EKO+ Dryfix i Porotherm EKO+ Profi
Pustaki Porotherm 44 EKO+ Dryfix i Porotherm 44 EKO+ Profi to jedne z najbardziej zaawansowanych technologicznie produktów Wienerberger. Są one poddawane procesowi poryzacji, szlifowane a ich wewnętrzny układ drążeń to wręcz koronkowa robota, która wydłuża do maksimum drogę ucieczki ciepła z wnętrza domu na zewnątrz. Dlatego, parametry dla ściany jednowarstwowej, wybudowanej np. z pustaków Porotherm 44 EKO+ Dryfix i wymurowanych na zaprawę Porotherm Dryfix wynoszą U = 0,22 W/(m2K) (po otynkowaniu tynkiem termoizolacyjnym U = 0,21 W/(m2K)). Takie wartości nie tylko pozwalają spełnić aktualne wymagania cieplne, ale również te, które będą stawiane ścianom zewnętrznym od 2017 roku.

Trwałość tradycyjnych rozwiązań

Porotherm 44 EKO+ i zaprawa Porotherm TM
Porotherm 44 EKO+ to technologia murowania na tradycyjną zaprawę termoizolacyjną Porotherm TM. Tradycyjną, bo jest to zaprawa, którą miesza się z wodą. Jednak jest ona produkowana na  bazie perlitu, występuje w postaci suchej mieszanki i ma właściwości termoizolacyjne, dlatego przeznaczona jest głównie do wykonania jednowarstwowych ścian zewnętrznych z Porothermu.
 
Pustaki Porotherm 44 EKO+ to po Porothermie T najcieplejsze pustaki ceramiczne w ofercie marki. Te do murowania na zaprawie tradycyjnej nie są szlifowane, mają mniejszą wysokość niż w technologiach Dryfix i Profi po to, by po nałożeniu 12 mm zaprawy uzyskać moduły ścian o tej samej wysokości (250 mm). Ściany w technologii Porotherm 44 EKO+ również osiągają wysokie, przekraczające obecne wymagania parametry cieplne: U ściany nieotynkowanej osiąga wartość 0,23 W/(m2K) a po otynkowaniu tynkiem termoizolacyjnym wynosi U = 0,21 W/(m2K).

Nowoczesna ściana jednowarstwowa a ściana z dociepleniem

Przedstawione powyżej rozwiązania w trzech różnych technologiach to systemy oparte na pustakach ceramicznych o grubości 44 cm. Wznosi się z nich ściany zewnętrzne jednowarstwowe, czyli składające się z jednej warstwy pustaków ściany, które nie wymagają dokładania warstwy izolacji termicznej. Grubość pustaka jest na tyle duża, że bez dodatkowych zabiegów spełnia ona wymagania przepisów w zakresie termoizolacyjności ścian (w 2017 r jest to współczynnik U = 0,23 W/(m2K)) lub, jak w przypadku powyższych rozwiązań – znacznie je przekracza.
 
Wachlarz rozwiązań w ofercie marki Porotherm to również systemy pozwalające na budowanie zewnętrznych ścian nośnych docieplanych. W każdej z technologii: Porotherm Dryfix, Porotherm Profi czy Porotherm na tradycyjną zaprawę znajdują się pustaki ceramiczne, które mogą stanowić warstwę nośną ściany, którą należy docieplić, by uzyskać oczekiwane parametry termoizolacyjne ściany. Są to np. pustaki Porotherm 18.8 Dryfix, Porotherm 25 Dryfix czy Porotherm 30 Dryfix.
 
Te same pustaki mogą być stosowane w ścianach trójwarstwowych, skonstruowanych na zasadzie „wewnętrzna warstwa nośna – warstwa termoizolacji – zewnętrzna warstwa elewacyjna”. Ta ostatnia – co jest rozwiązaniem najczęściej stosowanym - może być wykonana z cegieł klinkierowych Terca.
 
Ściany wewnętrzne nośne to kolejny typ ściany, który znajduje się w domu. W przypadku tych ścian istotne są dobre parametry izolacyjności akustycznej. Ściany wewnętrzne wykonane z pustaków Porotherm spełniają wymagania dotyczące ochrony przed hałasem co w praktyce oznacza ciszę i spokój a zatem większy komfort i intymność.
 
Między poszczególnymi pomieszczeniami w domu znajdują się ściany działowe. Marka Porotherm to także wybór pustaków ceramicznych o grubościach 11.5 i 8* cm, dostępnych we wszystkich trzech technologiach (*Pustaki o grubości 8 cm dostępne są jedynie w wersji P+W do murowania na zaprawę tradycyjną).

Solidne i łatwe w montażu nadproża

Otwory w ścianie na okna lub drzwi od góry muszą mieć wykonane nadproże, które będzie przenosić ciężar wyższych partii muru. Zaletą tych w systemie Porotherm jest przede wszystkim wysoka wytrzymałość. Belki wykonuje się z prefabrykowanych, czyli gotowych elementów i umieszcza się w nich zbrojenie. Ceramiczna obudowa zapewnia jednolitość muru i tym samym wyższą trwałość tynku, który mógłby popękać na połączeniu różnych materiałów. Co istotne, nadproża są dopasowane wysokością do pustaków, dostępne w długościach od 75 do 325 cm i mogą być montowane ręcznie.

Mocny strop gęstożebrowy

Po wybudowaniu ścian w jednym z systemów Porotherm, zaleca się również zastosowanie ceramicznego stropu Porotherm. Składa się on z belek nośnych i pustaków stropowych, wypełniających przestrzenie pomiędzy nimi. Od góry konstrukcja zalewana jest betonem – tzw. warstwa nadbetonu powinna wynosić 4 lub 6 centymetrów. Systemowy strop Porotherm to korzyści dla inwestora i ułatwienia dla wykonawcy:
 
 • łatwość i szybkość montażu: dzięki gotowym elementom,
 • wysoka trwałość i solidność stropu, którą dają ceramiczne pustaki w połączeniu ze zbrojonymi belkami ceramiczno-betonowymi,
 • dobra izolacyjność termiczna i akustyczna, szczególnie istotna podczas eksploatacji budynku - dzięki specjalnemu układowi drążeń w pustakach, 
 • kompatybilność z pozostałymi częściami systemu, dzięki czemu cały dom zachowuje ceramiczny charakter, a prawdopodobieństwo popełnienia błędu podczas budowy jest zminimalizowane.

Polecane informacje