System Porotherm Profi

System cienkospoinowy Porotherm Profi
Porotherm Profi to system budowy ścian w oparciu o nowoczesne, szlifowane pustaki ceramiczne Porotherm i cienkowarstwową zaprawę Porotherm Profi. To co różni te technologie budowy od konwencjonalnych metod budowania to przyspieszenie prac budowlanych oraz znacznie lepsze parametry termoizolacyjne gotowych ścian. Jest to również rozwiązanie przebadane i sprawdzone w praktyce – technologia cienkospoinowa została wprowadzona przez firmę Wienerberger w 2009 roku.

Ceramiczne pustaki szlifowane

Pustaki ceramiczne Porotherm Profi to pustaki szlifowane. Oznacza to że gotowy, wypalony w piecu produkt podlega szlifowaniu powierzchni wspornych, czyli tych które łączone są zaprawą. Dzięki temu powierzchnie są idealnie gładkie a zaprawa przylega do nich bardzo dokładnie. To ważne, bo grubość zaprawy w technologiach cienkospoinowych to zaledwie ok. 1 mm. Wprowadzenie tej technologii murowania to, odpowiedź firmy Wienerberger na potrzeby nowoczesnej budowy, gdzie oprócz wysokiej jakości produktów liczy się również szybkość i sprawność prowadzonych prac.

Precyzja murowania – jakość wykonawstwa

Tematem dręczącym każdego Inwestora rozpoczynającego proces budowy domu jest znalezienie sposobu na zagwarantowanie jakości prowadzonych prac murarskich. Większość z tych prac wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy technicznej, ale również konkretnych umiejętności praktycznych murarzy. Jest to związane ze złożonością zagadnień budowlanych i technicznych, które wynikają z konieczności użycia różnych materiałów i ich wzajemnych zależności.
 
System Porotherm Profi maksymalnie upraszcza wykonanie prac murarskich, co równocześnie ma wpływ na wyższą jakość wykonawstwa, a dzięki temu, że jest kompleksowy również znacznie je przyspiesza.

Pewność systemu

W technologii Porotherm Profi na pełny system składają się:
  • Szlifowane pustaki ceramiczne, w tym najcieplejsze i największe, przeznaczone na ściany jednowarstwowe o grubości 44 cm pustaki Porotherm 44 T Profi i Porotherm 44 EKO+ Profi, pustaki przeznaczone do budowy ścian jednowarstwowych o mniejszych grubościach: Porotherm 38 T Profi i Porotherm 30 T Profi,  pustaki na ściany zewnętrzne docieplane i wewnętrzne nośne: Porotherm 30 Profi, Porotherm 25 Profi i Porotherm 18.8 Profi oraz pustaki ceramiczne na ściany działowe, osłonowe lub jako osłona wieńca – Porotherm 11.5 Profi oraz Porotherm 8 Profi.
  • Pustaki połówkowe i narożnikowe, pozwalające na bezproblemowe wykonanie narożników.
  • Pustaki uzupełniające Porotherm EKO+ Profi wyposażone w tzw. kieszenie, które wykorzystuje się przy murowaniu otworów na okna i drzwi. Kieszenie wypełnia się wtedy dodatkową izolacją termiczną z polistyrenu ekstrudowanego.
  • Zaprawa Porotherm Profi – ilość zaprawy jest obliczana i dostarczana wraz z pustakami na budowę gratis (w cenie pustaków). Jest to gotowa mieszanka, która nie wymaga żadnych zabiegów, domieszek – wystarczy rozprowadzić ją z wodą w odpowiedniej proporcji i wymieszać.
  • Narzędzia do murowania w systemie – stojaki do poziomowania pierwszej warstwy pustaków, niwelator laserowy i wałki do nakładania zaprawy, będące na wyposażeniu profesjonalnych ekip murarskich, ale również dostępne do wypożyczenia.
 
Jak we wszystkich pustakach Porotherm tak i tutaj połączenia boczne poszczególnych bloczków opierają się na powszechnie stosowanym systemie „pióro-wpust”, w której pustaki ustawiane są obok siebie bez zaprawy, a połączenie tworzy coś w rodzaju zamka błyskawicznego. Z kolei powierzchnie pustaków są odpowiednio wyprofilowane w taki sposób, aby ułatwić późniejsze tynkowanie ściany. Dzięki modułowym wymiarom pustaki Porotherm Profi pasują do innych elementów budowlanych oferowanych przez firmę Wienerberger (np. nadproży). Ogranicza to prawdopodobieństwo błędów murarskich.

Zaprawy Porotherm Profi – precyzja i wygoda

Dzięki zastosowaniu cienkowarstwowej zaprawy otrzymujemy niemal całkowicie ceramiczną ścianę, w której zminimalizowany został udział innych materiałów. Aby możliwe było murowanie na cienką spoinę, po wypaleniu pustaki są poddawane dalszej obróbce - szlifowaniu, które nadaje im bardzo precyzyjne wymiary. Dokładność szlifowania to 0,3 mm. Ta precyzja pozwala na zastosowanie spoiny o grubości zaledwie 1 mm i użycie do jej nakładania specjalnego wałka. Po dokładnym wypoziomowaniu pierwszej warstwy pustaków, kolejnych nie trzeba już poziomować. Znacznie przyspiesza to pracę - w porównaniu z tradycyjną techniką murarską o ok. 1/4. Pustaki szlifowane to również wyraźne zmniejszenie zużycia zaprawy (np. przy grubości muru 44 cm jest jedynie 3,1 litra na metr kwadratowy muru).

Sprawna budowa ciepłych ścian jednowarstwowych z Porotherm Profi

Duży rozmiar pustaków, które stanowią podstawowy element systemu pozwala wymurować metr kwadratowy ściany już z 16 pustaków. Zajmuje to niecałą godzinę. Pustaki zostały zaprojektowane tak, aby mur konstrukcyjny był jednocześnie warstwą termoizolacyjną a dodatkowo zastosowanie do nich cienkospoinowej zaprawy Porotherm Profi umożliwia wznoszenie ścian energooszczędnych i praktycznie do zera ogranicza  ryzyko powstawania mostków termicznych. To pozwala osiągnąć wartości współczynnika przenikania ciepła U dla ściany zewnętrznej na poziomie, który znacznie przekracza dopuszczone przez polskie Prawo Budowlane (w 2017 roku jest to wartość U=0,23 W/(m2K)). Ściana jednowarstwowa z pustaków Porotherm 44 T Profi jeszcze przed otynkowaniem osiąga U na poziomie 0,17 W/(m2K). Jest to poziom, który będzie obowiązywał od 2021 roku, a dziś pozwala już budować domy w standardzie niemal zeroenergetycznym.

Polecane informacje