System Porotherm Profi

System Porotherm Profi – buduj profesjonalnie

Jeśli zależy nam na tym, by nasz dom został zbudowany z materiałów trwałych, ciepłych, zdrowych, a zarazem wykorzystujących najnowsze osiągnięcia technologiczne, to system Porotherm powinien być dla nas naturalnym wyborem. 

Wybór materiału i sposobu budowy ścian domu to fundamentalna decyzja, której konsekwencje są dalekosiężne. Podstawą są odpowiednie materiały murowe. Jednak by powstały ściany domu, potrzebne są nie tylko one, niezbędne są również zaprawy murarskie, a także inne elementy konieczne do wymurowania ścian oraz właściwe narzędzia. Minęły czasy, gdy inwestor musiał sam zmagać z ich kompletowaniem. Dzisiaj proces budowy usprawnią gotowe zestawy produktów niezbędnych do wymurowania ścian – to zarazem gwarancja perfekcyjnie wykonanych murów. To, co różni te technologie budowy od konwencjonalnych metod budowania, to przyspieszenie prac budowlanych oraz znacznie lepsze parametry termoizolacyjne gotowych ścian.

System ścienny – benefity na dziś i jutro

Budowanie systemowe to jeden z kluczowych trendów na rynku materiałów budowlanych polegający na tym, że jeden producent oferuje komplet kompatybilnych produktów niezbędnych do wykonania jakiegoś elementu budynku. System ścienny obejmuje wzajemnie uzupełniające się produkty, niezbędne do wymurowania ścian zewnętrznych budynku. wienerberger proponuje kompleksowe rozwiązania do budowy ścian – system Porotherm. Porotherm Profi to system budowy ścian powstały w oparciu o nowoczesne, szlifowane pustaki ceramiczne Porotherm i cienkowarstwową zaprawę Porotherm Profi. Jest to również rozwiązanie przebadane i  sprawdzone w praktyce – technologia cienkospoinowa została wprowadzona przez firmę wienerberger w 2009 roku.

Perfekcja ceramicznych pustaków Porotherm Profi

Niebagatelny wpływ na jakość ścian ma sposób wykończenia materiałów murowych. Pustaki ceramiczne Porotherm Profi to pustaki szlifowane. Gotowe wypalone w piecu pustaki podlegają szlifowaniu powierzchni wspornych, czyli tych które łączone są zaprawą. Dokładność szlifowania to 0,3 mm. Dzięki temu powierzchnie są idealnie gładkie, co gwarantuje, że zaprawa będzie przylegała do nich bardzo dokładnie. Precyzja jest tu bardzo istotna, bo grubość zaprawy w technologiach cienkospoinowych wynosi zaledwie ok. 1 mm. Jak we wszystkich pustakach Porotherm, tak i w systemie  Porotherm Profi powierzchnie  boczne pustaków są wyprofilowane do systemu łączenia na „pióro-wpust”, które tworzy szczelne połączenie bez użycia zaprawy – co upraszcza prace i jest również oszczędnością dla naszych kieszeni. Natomiast podczas tynkowania ścian docenimy również sposób wykończenia powierzchni zewnętrznych licowych pustaków. Są one wyprofilowane w taki sposób, aby ułatwić nakładanie zaprawy tynkarskiej.

Kolejnym atutem istotnym dla każdego inwestora jest idealne dopasowanie do siebie wszystkich elementów ceramiki ściennej oferowanych przez firmę wienerberger. Jest to możliwe dzięki modułowym wymiarom pustaki Porotherm Profi.

Precyzja murowania w systemie ściennym – korzyści dla domu

Tematem dręczącym każdego inwestora rozpoczynającego budowę domu jest znalezienie sposobu na zagwarantowanie wysokiej jakości prowadzonych prac murarskich. Większość produktów dostępnych na rynku to wyroby zaawansowane technologicznie, których użycie i dopasowanie do siebie wymaga ich znajomości oraz umiejętności praktycznych murarzy. System Porotherm Profi upraszcza wykonanie prac murarskich, co równocześnie ma wpływ na wyższą jakość wykonawstwa, a dzięki temu, że jest kompleksowy, również znacznie je przyspiesza.

W przypadku ścian jednowarstwowych precyzja murowania przekłada się na jeszcze jedną istotną wartość, jaką jest zminimalizowanie ryzyka powstania mostków termicznych, które tworzy zaprawa mająca mniejszą izolacyjność cieplną niż mur. Dzięki szlifowanym powierzchniom wspornym pustaków można je murować na zaprawę cienkowarstwową pozwalającą uzyskać spoiny o minimalnej grubości, które nie będą tworzyć mostków termicznych.

Poznaj i doceń kompletność systemu Porotherm Profi

Na pełny system Porotherm Profi składają się:

  • Szlifowane pustaki ceramiczne, w tym najcieplejsze i największe, przeznaczone na ściany jednowarstwowe o grubości 42,5 cm pustaki Porotherm D 42,5 T Profi i Porotherm 44 EKO+ Profi, pustaki przeznaczone do budowy ścian jednowarstwowych o mniejszych grubościach: Porotherm D 36,5 T Profi i Porotherm D 30 T Profi,  pustaki na ściany zewnętrzne docieplane i wewnętrzne nośne: Porotherm 30 Profi, Porotherm 25 Profi i Porotherm 18.8 Profi oraz pustaki ceramiczne na ściany działowe, osłonowe lub jako osłona wieńca – Porotherm 11.5 Profi.
  • Pustaki połówkowe i narożnikowe, pozwalające na bezproblemowe wykonanie narożników.
  • Pustaki uzupełniające Porotherm EKO+ Profi wyposażone w tzw. kieszenie, które wykorzystuje się przy murowaniu otworów na okna i drzwi. Kieszenie wypełnia się wtedy dodatkową izolacją termiczną z polistyrenu ekstrudowanego.
  • Zaprawa Porotherm Profi – ilość zaprawy jest obliczana i dostarczana wraz z pustakami na budowę gratis (w cenie pustaków). Jest to gotowa mieszanka, która nie wymaga żadnych zabiegów, domieszek – wystarczy rozprowadzić ją z wodą w odpowiedniej proporcji i wymieszać.
  • Narzędzia do murowania w systemie – stojaki do poziomowania pierwszej warstwy pustaków, niwelator laserowy i wałki do nakładania zaprawy, będące na wyposażeniu profesjonalnych ekip murarskich, ale również dostępne do wypożyczenia.

Zaprawy Porotherm Profi – precyzja i wygoda prac

Zastosowanie cienkowarstwowej zaprawy pozwala uzyskać niemal całkowicie ceramiczną ścianę – murowanie na tradycyjną zaprawę powoduje powstawanie spoin o grubości 1-1,5 cm. Szlifowane pustaki pozwalają na zastosowanie spoiny o grubości zaledwie 1 mm - do jej nakładania używamy specjalnego wałka. Po dokładnym wypoziomowaniu pierwszej warstwy pustaków, kolejnych nie trzeba już poziomować, co także przekłada się na skrócenie prac budowalnych – w porównaniu z tradycyjną techniką murarską o ok. 1/4. Zauważamy także wyraźne zmniejszenie zużycia zaprawy (np. przy grubości muru 44 cm jest jedynie 3,1 litra na metr kwadratowy muru).

System Porotherm Profi – gwarancja ciepłych ścian jednowarstwowych

Pustaki  przeznaczone do wznoszenia ścian jednowarstwowych zostały zaprojektowane tak, by mur konstrukcyjny był jednocześnie warstwą termoizolacyjną. Dodatkowo zastosowanie do nich cienkospoinowej zaprawy Porotherm Profi umożliwia wznoszenie ścian energooszczędnych i praktycznie do zera ogranicza ryzyko powstawania mostków termicznych. Ściana jednowarstwowa z pustaków Porotherm D 42,5 T Profi jeszcze przed otynkowaniem osiąga współczynnik przenikania ciepła U na poziomie 0,18 W/m2K, a więc jest znacznie lepszy, niż dopuszczony przez polskie Prawo Budowlane.

Atutem pustaków przeznaczonych do wznoszenia ścian jednowarstwowych jest także ich duży rozmiar. Pozwala on wymurować metr kwadratowy ściany już z 16 pustaków, co zajmuje ok. godziny i 15 minut.

Dowiedz się więcej

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Stropy gęstożebrowe Porotherm – zdrowe, trwałe, łatwe w wykonaniu
Block Porotherm T Profi with drop of water on insulation

Skontaktuj się z nami

Konsultacje techniczne

   Doradcy techniczni i handlowi

   Masz inne pytania? Skorzystaj z formularza

0Wynik