Tradycyjne cegły klinkierowe

Dom z cegły Terca Fraza
Cegły klinkierowe o oryginalnych barwach oraz doskonałych parametrach technicznych stwarzają ogromne możliwości aranżacji elewacji. Grupa cegieł tradycyjnych to ukłon w stronę zwolenników sprawdzonych rozwiązań, trwałych, solidnych i zdrowych cegieł klinkierowych, oraz wielbicieli prostoty i ładu w przestrzeni.

Tym co wyróżnia tę grupę cegieł, w przeciwieństwie np. do cegieł ręcznie formowanych, jest powtarzalność ich kształtu i wymiarów. Wynika to z odmiennego procesu produkcji, w którym cegły są cięte z idealnie uformowanej „belki” gliny. W efekcie uzyskujemy niemal identyczne cegły, które mogą się różnić kolorem i fakturą. Bogactwo kolorów i faktur tradycyjnych cegieł klinkierowych Terca jest wynikiem nowoczesnych technologii ich produkcji, m.in angobowania, strukturyzowania czy stosowania specjalnie dobranych związków mineralnych. Dzięki takim procesom w trakcie wypalania gliny uzyskiwane są różne barwy, odcienie i melanże: od żółtych, przez całą gamę czerwieni i brązu po szarości, grafity i czernie.
Cegła klinkierowa Terca Polaris
Cegła klinkierowa Terca Polaris

Gładkie

Cegły gładkie o tradycyjnych kształtach różnią się między sobą kolorem gliny lub angoby, czyli warstwy uszlachetnionej kwarcem glinki, którą powleka się cegłę przed jej wypaleniem w wysokiej temperaturze. Angoba uszlachetnia powierzchnie cegieł oraz pozwala nadawać im szczególne właściwości, np. diamentowy połysk w cegle Polaris. Niektóre cegły gładkie podczas wypalania są poddawane redukcji czyli ograniczeniu w procesie ilości tlenu, dzięki czemu uzyskuje się produkty cieniowane. Przykładem jest model Fraza w kolorze brązowo-miedzianym.
Cegła Terca Frankfurt
Cegła Terca Frankfurt

Strukturyzowane

Cegły strukturyzowane to modele, na powierzchniach których nanosi się w sposób mechaniczny odpowiednią fakturę lica. Mogą być piaskowane, drapane, ryflowane czy odciskane (np. struktura skóry w cegle Setra).
Cegła Terca Steglitz
Cegła Terca Steglitz

Spiekane

Cegły spiekane to cegły gładkie, na które w sposób nieregularny nakłada się posypkę ze związków węgla. W procesie produkcji w bardzo wysokiej temperaturze węglowa posypka się topi i spaja z cegłą tworząc spieki – nieregularne, wielokolorowe struktury na powierzchni licowej cegieł. Dzięki temu cegły o powtarzalnych kształtach uzyskują niepowtarzalny efekt wizualny na powierzchni licowej.

Szkliwione

Do wykonania ciekawych detali bądź imponujących, nowoczesnych elewacji dedykowane są cegły, szkliwione. To  gładkie cegły z warstwą bardzo twardej, błyszczącej angoby, tzw. szkliwa. Istnieją niemal nieograniczone możliwości nadawania kolorów takim cegłom: od białych, żółtych przez błękitne, zielone, czerwone aż po granaty, antracyty i czerń. Cegły takie są produkowane na indywidualne zamówienie w wybranym kolorze bądź kolorach. Szkliwienie nadaje też licu cegły śliską i błyszczącą powierzchnię, dlatego wprowadzenie tak wyrazistego elementu spowoduje, że obiekt  z pewnością wyróżni się na tle innych.

Polecane informacje