Wothouse w Oslo Norwegia Terca Linnaeus Gesmoord

Co za budynek

Projekt Wothouse w Oslo, Norwegia
Architekt NSW AS
Klient Prywatny
Cegła ceramiczna Terca Linnaeus Gesmoord, Kortermark Belgia
Powierzchnia 248 m²
Foto Einar Aslaksen
 
Miejsce zlokalizowane w północnej części centrum Oslo jest częścią dzielnicy zabudowanej głównie willami z lat trzydziestych XX wieku. Klient chciał wybudować dom dla swojej pięcioosobowej rodziny w podwórzu, na terenie nieruchomości, która od pokoleń stanowi rodzinną własność.
 
Podwórze jest otoczone przez tradycyjne drewniane wille, liczne drzewa owocowe i chronione klony jaworowe. Dla zachowania spójności z otaczającymi budynkami bryłę domu zaprojektowano jako prosty sześcian. Celem architekta było stworzenie kompaktowego, mocnego i jednolitego budynku, silnie  związanego z otoczeniem.  Położenie budynku na działce jest wynikiem ogólnych założeń dotyczących minimalnych odległości od sąsiadujących nieruchomości i dróg. Celem było również stworzenie zacisznych przestrzeni na zewnątrz zarówno od strony południowej, jak i północnej. 

Wnętrze skąpane w świetle

W kwadratowym budynku precyzyjnie oznaczono otwory na okna i drzwi, których rozmieszczenie zadecydowało o ilości światła dziennego na wszystkich trzech poziomach budynku. Okno dachowe bezpośrednio nad schodami zapewnia dopływ świata dziennego do wnętrza budynku, aż do piwnicy – obszaru, do którego dodatkowo dochodzi światło dzienne z szybu świetlnego. Warunki, w których światło dzienne przenika do wnętrza budynku, jak również sposób jego wykorzystania cały czas ulegają zmianie. Wzmacnia to charakterystykę poszczególnych stref dziennych, jak również zapewnia różne widoki i bliskie powiązania z otaczającym środowiskiem.
 
“Cegła wydała się idealnym rozwiązaniem, aby podkreślić masywny charakter domu. cegły były układane z niezwykle wąskimi spoinami oddalonymi od powierzchni licowej cegły, aby sprawiać wrażenie fasady ułożonej na sucho” tłumaczy swoje wybory  architekt.

Wothouse w Oslo Norwegia Terca Linnaeus Gesmoord
Wnętrze skąpane w świetle
Wothouse w Oslo Norwegia Terca Linnaeus Gesmoord
Wothouse w Oslo Norwegia Terca Linnaeus Gesmoord