Więźba dachowa
Decydując się na budowę dachu zimą, należy liczyć się z utrudnieniami. Podstawą jest przede wszystkim znalezienie ekipy dekarzy, która jest doświadczona w pracach w niskich temperaturach i potrafi dostosować materiały budowlane do trudnych warunków atmosferycznych. Muszą być przede wszystkim trwałe, by wykluczyć ryzyko ewentualnego uszkodzenia dachu. Warto postawić na nowoczesne systemy dachowe, pochodzące od jednego producenta jak (np. Koramic). Systemowość w tym przypadku oznacza, że razem ze wzorami dachówek do dyspozycji mamy kompatybilne z nimi akcesoria ceramiczne oraz elementy techniczne wzbogacające funkcjonalność dachu i usprawniające montaż pokrycia dachowego. Użycie systemowych akcesoriów technicznych daje nam pewność, że dach będzie szczelny, trwały oraz funkcjonalny i bezpieczny, a praca związana z budową dachu szybsza i pozbawiona groźnych w skutkach błędów montażowych.
Jakie więc prace możemy kontynuować? Nawet w czasie mrozu możemy prawidłowo zamontować membranę dachową, ale pamiętajmy, aby możliwie szybko przykryć ją dachówkami, bo trudne warunki mogą skrócić jej żywotność. Poza tym musimy się liczyć z tym, że na membranę spadnie śnieg – co prawda powinna ona wytrzymać, o ile nie jest on zbyt ciężki. Dlatego jeżeli decydujemy się na montaż membrany zimą najlepiej wybrać produkty wysokiej jakości, o podwyższonych parametrach wytrzymałości (np. Koramic Plus i Koramic Premium).
Oprócz membrany, w czasie zimy możemy bez większych komplikacji zamontować łaty, ułożyć dachówkę i zamontować rynny. Wyzwaniem są dalsze prace obróbkowe – montaż taśmy kalenicowej pod gąsiorem, taśm do obróbki komina i innych przejść przez połać – dlatego, że taśmy należy bezwzględnie kleić na oczyszczonej i suchej powierzchni w temperaturze powyżej 0°C.
Kiedy mamy już pełną konstrukcję dachową, warto ją szybko zabezpieczyć nawet wtedy, kiedy na zewnątrz panują minusowe temperatury. W zimie możliwe jest mocowanie łat za pomocą gwoździ lub wkrętów, wykonanie deskowania oraz układanie pokrycia dachowego.
Stan surowy otwarty
Po wykonaniu ścian, podłóg i dachu budynku jego stan określa się jako „stan surowy otwarty”. Dom jest zabezpieczony przed niekorzystnym działaniem opadów atmosferycznych. W tym celu wykonawca zakrywa deskami od strony zewnętrznej otwory okienne i drzwiowe. Często stosowaną praktyką jest pozostawienie niewielkich szczelin między deskami, które umożliwią cyrkulację powietrza wspierającą wysychanie murów. Innym rozwiązaniem jest zabezpieczenie otworów folią w drewnianych ramkach.
Stan surowy zamknięty
Po wstawieniu okien, drzwi oraz wykonaniu instalacji, dom może przetrwać zimę bez dodatkowych osłon. Jednak warto zabezpieczyć budynek przed kradzieżą. Jeżeli zostanie zapewnione ogrzewanie, mogą być prowadzone prace wykończeniowe, dlatego przerywanie prac na tym etapie nie zawsze jest konieczne.
Czy zima to więc dobry czas na prace wykończeniowe?
Jak można się domyślać, zimą można wykonać także większość prac wykończeniowych. Malowanie, tynkowanie czy położenie płytek lub modnej ostatnio cegły ceramicznej wymaga z reguły jedynie zapewnienia stałej temperatury we wnętrzu oraz odpowiedniej wentylacji. Chociaż koszty ogrzewania wzrosną, to jednak wiele osób decyduje się na prace wykończeniowe właśnie zimą ze względu na większą dostępność fachowców oraz niższe ceny materiałów budowlanych.
Budowa domu zimą to niełatwe zadanie. Nie oznacza to jednak, że musimy całkowicie zrezygnować z jakichkolwiek działań. Właśnie dlatego należy odpowiednio zaplanować wznoszenie tak, by najważniejsze czynności wykonane zostały wtedy, gdy na zewnątrz panują maksymalnie sprzyjające warunki pogodowe.