Czarny dom bluesa Koramic Actua 10

Czarny dom bluesa

Projekt Dwa domy w lesie
Architekt Studija Archispektras (www.archispektras.lt)
Wykonawca Studija Archispektras
Klient prywatny
Dachówki Dachówka Plaska Koramic Actua 10
Foto Juozas Kamenskas
 
Dwie rodziny od zawsze kochały słuchać bluesa. Dużo bluesa.  Nie ma lepszego miejsca dla takiej pasji, niż las. Zbudowali więc w  lesie dwa domy z czarnej cegły. Z białą duszą w środku. Domy wyrażające zamiłowanie do bluesa.
 
Inwestorzy zapragnęli wysokiej centralnej przestrzeni, skąd melancholijna muzyka mogła się sączyć, docierając do każdego pomieszczenia. Marzyli o otwartej szklanej fasadzie w lecie, gdzie mogliby usiąść na zewnątrz na dużym drewnianym tarasie – miejscu pomiędzy bluesowymi rytmami i spokojnym śpiewem ptaków. Chcieli obierać grzyby na obiad w ogródku przed domem i pozwalać dzikiej naturze panoszyć się w kuchni. 

W kontakcie z lasem

Jednym z głównych zadań architekta było opracowanie bardzo jasnego, przyjemnego i zapraszającego wnętrza, które zachowa silny związek z otaczającym lasem. Fasada zewnętrzna miała harmonijnie stapiać się z naturalnym wrażliwym otoczeniem. Ponadto, architekci musieli bardzo uważnie zaplanować budynki między wysokimi sosnami tak, aby zachować większość drzew na placu budowy. Tak określone warunki wstępne w bardzo dużym stopniu wpłynęły na kształt domów. Uwzględniając warunki i korzystając z szerokiej oferty dachówek i cegieł Wienerberger, architekci wybrali bardzo wytrzymały materiał, pozostający w silnym związku z lokalnym środowiskiem, co jednocześnie zapewniło wysoką jakość całego projektu. Faktura cegły wykazuje chropowatą powierzchnię w stonowanym kolorze, co doskonale komponuje się z pniami sosen. Ponadto, dachówka zapewnia zróżnicowane odbijanie światła i rozpraszanie cieni drzew w słoneczne popołudnie. Oba materiały doskonale się komponują ze sobą i z otaczającym krajobrazem.

Czarny dom bluesa Koramic Actua 10
W kontakcie z lasem
Czarny dom bluesa Koramic Actua 10
Czarny dom bluesa Koramic Actua 10
Czarny dom bluesa Koramic Actua 10
Czarny dom bluesa Koramic Actua 10