Budynki komunalne w Warszawie z cegłą klinkierową Terca Pastorale
Budynki komunalne w Warszawie z cegłą klinkierową Terca Pastorale

Mieszkania komunalne w Warszawie

Struktura oraz barwa cegły elewacyjnej ma istotny wpływ na efekt wizualny najróżniejszych obiektów i ich otoczenia. Im bardziej wybór materiałów przeznaczonych na elewację jest zróżnicowany tym łatwiej jest dopasować określony model do założeń konkretnego projektu architektonicznego. Przykładem jest nowy kompleks mieszkań komunalnych na terenie dawnego rosyjskiego fortu Śliwickiego przy ul. Jagiellońskiej na warszawskiej Pradze. 

Obszar dawnego fortu przeznaczono na osiedle domów komunalnych. W ramach inwestycji powstało dziewięć budynków mieszkalnych. Ilość kondygnacji poszczególnych obiektów oraz ich wzajemny układ kompozycyjny nawiązuje do przebiegu dawnych wałów ziemnych. Znajduje się tam pięć czterokondygnacyjnych budowli o tynkowanych na biało fasadach oraz cztery siedmiokondygnacyjne bloki z cegły ceramicznej, które szczególnie odzwierciedlają historię tego miejsca.

Zachowanie elementów dawnej architektury obronnej umożliwiła ciemna elewacja z ceramiki. Projektanci poszukiwali cegły o różnorodnej fakturze i kolorystyce, która byłaby najbliższa murom wznoszonym wieki temu. Rozwiązaniem były cegły ręcznie formowane Pastorale firmy wienerberger, które wówczas importowano z Belgii. Obecnie polskie portfolio marki Terca zostało uzupełnione o nowe Pastorale w kolorze palonego brązu.

„Cegła była oczywistym wyborem dla budynków zlokalizowanych na terenie fortu, jako nawiązanie do zabudowy XIX wiecznych fortyfikacji. Szukaliśmy cegły o zróżnicowanej strukturze i wyglądzie najbardziej zbliżonym do starych materiałów. Na elewację wybraliśmy cegły firmy wienerberger, importowane do Polski z Belgii. Są to tzw. cegły ręcznie formowane - glina wlewana jest do formy odpowiadającej formatowi cegły, jednak nie jest prasowana. Dzięki temu, każda sztuka ma swoją unikatową fakturę i swój własny odcień. Tak formowane cegły mają też surową, nieregularną fakturę lica i pozwala to na tworzenie rozmaitych wzorów na elewacji.” – wyjaśnia w wywiadzie dla portalu bryla.pl Ewa Dobrucka, architekt, współautorka projektu.  (źródło: www.bryla.pl)

Sukcesem inwestycji jest realizacja potrzeby publicznej i bezpieczeństwo osób, które w kolejce czekały po tańszy lokal mieszkalny od wielu lat. Ponadto, jest to dowód na to, że budownictwo socjalne może być również wartościową architekturą. Elewacja z cegły Pastorale o nieregularnej fakturze i brązowo-czerwonych odcieniach przypomina surowy mur. Dzięki temu, możliwe jest odwzorowanie starego budownictwa z cegieł, a także wypuklenie klasycznego piękna. 

Fort Śliwickiego jest jednym z największych tego typu projektów w Polsce - powstały 303 lokale mieszkalne. Inwestycja została sfinansowana przez Urząd m.st. Warszawy.

  • Architekt: Ewa Dobrucka, Kontrapunkt V-Projekt
  • Obiekt: budynki wielorodzinne
  • Lokalizacja: ul. Jagiellońska 47, Warszawa
  • Oddanie do użytku: 2012 (I etap), 2015 (II etap)
  • Produkt: Terca Pastorale

Dowiedz się więcej

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Nowoczesna architektura na Starych Włochach w Warszawie
Energooszczędny dom jednorodzinny Sun Garden w Poznaniu
Budynek z mieszkaniami socjalnymi w Paryżu
Budynki komunalne w Warszawie z cegłą klinkierową Terca Pastorale

Skontaktuj się z nami

Konsultacje techniczne

   Doradcy techniczni i handlowi

   Masz inne pytania? Skorzystaj z formularza

0Wynik