Zachowanie elementów dawnej architektury obronnej umożliwiła ciemna elewacja z ceramiki. Projektanci poszukiwali cegły o różnorodnej fakturze i kolorystyce, która byłaby najbliższa murom wznoszonym wieki temu. Rozwiązaniem były cegły ręcznie formowane Pastorale firmy wienerberger, które wówczas importowano z Belgii. Obecnie polskie portfolio marki Terca zostało uzupełnione o nowe Pastorale w kolorze palonego brązu.
„Cegła była oczywistym wyborem dla budynków zlokalizowanych na terenie fortu, jako nawiązanie do zabudowy XIX wiecznych fortyfikacji. Szukaliśmy cegły o zróżnicowanej strukturze i wyglądzie najbardziej zbliżonym do starych materiałów. Na elewację wybraliśmy cegły firmy wienerberger, importowane do Polski z Belgii. Są to tzw. cegły ręcznie formowane - glina wlewana jest do formy odpowiadającej formatowi cegły, jednak nie jest prasowana. Dzięki temu, każda sztuka ma swoją unikatową fakturę i swój własny odcień. Tak formowane cegły mają też surową, nieregularną fakturę lica i pozwala to na tworzenie rozmaitych wzorów na elewacji.” – wyjaśnia w wywiadzie dla portalu bryla.pl Ewa Dobrucka, architekt, współautorka projektu. (źródło: www.bryla.pl)
Sukcesem inwestycji jest realizacja potrzeby publicznej i bezpieczeństwo osób, które w kolejce czekały po tańszy lokal mieszkalny od wielu lat. Ponadto, jest to dowód na to, że budownictwo socjalne może być również wartościową architekturą. Elewacja z cegły Pastorale o nieregularnej fakturze i brązowo-czerwonych odcieniach przypomina surowy mur. Dzięki temu, możliwe jest odwzorowanie starego budownictwa z cegieł, a także wypuklenie klasycznego piękna.
Fort Śliwickiego jest jednym z największych tego typu projektów w Polsce - powstały 303 lokale mieszkalne. Inwestycja została sfinansowana przez Urząd m.st. Warszawy.