Wille w Warszawie przy ul. Ryżowej z elewacją z cegły Terca Fortuna
Wille w Warszawie przy ul. Ryżowej z elewacją z cegły Terca Fortuna

Nowoczesna architektura na Starych Włochach

Najnowsze osiedle trzech willi miejskich przy ulicy Ryżowej w Warszawie nawiązuje elewacją do klasycznych międzywojennych rezydencji. Lekka bryła opiera się na podstawowych formach geometrycznych, tworząc unikalną i nowoczesną architekturę. Autorem projektu jest pracownia Paweł Lis + architekci.

Ryżowa 4 jest zespołem trzech ośmiolokalowych willi miejskich, które odwołują się do ceglanej tradycji międzywojennych domów zbudowanych z klasycznej cegły polskiej. Surowa bryła o prostej formie nabiera życia dzięki wykorzystaniu wyjątkowej cegły ręcznie formowanej Fortuna z portfolio wienerberger. Jest to ceramiczna cegła z licem strukturyzowanym strumieniem wody, co sprawia, że jego powierzchnia jest surowa i nieregularna. Na elewacji Fortuna tworzy różnorodną mozaikę, dzięki melanżowi czerwieni z dodatkiem ciemnych cegieł ze spiekami węglowymi oraz cegieł jaśniejszych, specjalnie angobowanych. Dodatkowo na Ryżowej 4 zostało zastosowane tzw. „dzikie” wiązanie, czyli nieregularne rozmieszczenie cegieł w płaszczyźnie muru bez konkretnego wątku murarskiego, ze spoiną grubości ok. 8 mm cofniętą od lica o ok. 15 mm.

Klinkier jest niezwykle plastycznym materiałem i ma ponadczasowy charakter. Jego przewagą nad innymi materiałami jest to, jak doskonale się patynuje z upływem czasu. Dobrze dobrana cegła, szczególnie ręcznie formowana, zawiera ludzki błąd – to stanowi o jej niepowtarzalności, a upływający czas nie powoduje, że traci na swojej wartości. Wręcz przeciwnie i za to niezwykle sobie ją cenię” – opowiada o swoim projekcie autor, architekt Paweł Lis.

W przypadku osiedla przy ulicy Ryżowej możemy zauważyć niezwykłą współpracę architekta z inwestorem, który w pełni zaakceptował wizje architekta i postawił na realizację jakościowej architektury z użyciem materiałów najwyższej klasy.

Mając pełne zaufanie do kompetencji artystycznej Pawła, zaakceptowałem wybór cegły ręcznie formowanej wienerberger jako materiału elewacyjnego. Efekt przeszedł nasze oczekiwania a estetyka przełożyła się na sukces komercyjny” - mówi inwestor Remigiusz Słowiński.

Więcej - w materiale filmowym.

Zapraszamy do oglądania:

  • Architekt: Paweł Lis + architekci
  • Wykonawca: MaRS investments
  • Obiekt: Wille miejskie
  • Lokalizacja: Warszawa - Włochy
  • Rok ukończenia: 2018
  • Powierzchnia użytkowa: 2 100 m²
  • Produkt: Terca Fortuna (dostępna na zamówienie)

Dowiedz się więcej

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Energooszczędny dom jednorodzinny Sun Garden w Poznaniu
Wille w Warszawie przy ul. Ryżowej z elewacją z cegły Terca Fortuna

Skontaktuj się z nami

Konsultacje techniczne

   Doradcy techniczni i handlowi

   Masz inne pytania? Skorzystaj z formularza

0Wynik