Budynek mieszkalny Unikato w Katowicach

UNIKATOwe mieszkania w katowickim śródmieściu

Wielorodzinny dom Unikato, autorstwa pracowni KWK Promes Roberta Koniecznego, jest odpowiedzią na niedostateczną ofertę nowych mieszkań w dynamicznie rozwijającym się śródmieściu Katowic. Wyzwanie architektoniczne polegało na wpisaniu nowego obiektu w istniejącą tkankę miasta. Twórcy mieli za zadanie stworzenie unikalnego projektu odznaczającego się nowoczesnością, a jednocześnie korespondującego z okolicznymi kamienicami. Przy budowie wykorzystano najwyższej jakości, trwałe i sprawdzone pustaki ceramiczne z oferty wienerberger.

O zagospodarowaniu pustej działki na zbiegu ulicy Koszarowej i Kominka mówiono od lat. Ostatecznie w otoczeniu budynków z pierwszej połowy XX wieku i tych z lat 60. powstał projekt, który w niepowtarzalny sposób kreuje przestrzeń Katowic. Unikato oferować będzie 28 mieszkań o powierzchni od 31 do 86 m2, położonych na sześciu kondygnacjach. Wyższy o jedno piętro od przyległej kamienicy, nowy budynek mieszkalny czerpie inspiracje z charakterystycznego motywu połączenia białego okna z gładką elewacją. Jednocześnie gmach wybija się na pierwszy plan, dzięki prostej sześciennej bryle, którą dynamizują wysunięte poza fasadę, nieregularnie rozmieszczone balkony. Cała konstrukcja to przykład nowoczesnej architektury, którą cechuje harmonia i elegancja.

„Unikato zlokalizowane jest w śródmieściu Katowic. Budynek prowadzi dialog z przedwojenną, katowicką moderną. Okoliczne, modernistyczne budynki zdążyły się już przybrudzić, stając się niemal czarne. Z czernią elewacji kontrastuje biały kolor nowych okien. Prestiżowa lokalizacja na wyeksponowanej, narożnej działce podkreślona została kompozycją bryły budynku. Charakterystyczny motyw balkonów został zaczerpnięty z sąsiednich bloków. Balkony, które same w sobie stanowią ciekawy akcent elewacji, są tak skonstruowane, by zakrywać wyjście i jednocześnie potęgować wrażenie, że wszystkie otwory okienne są kwadratowe. Na najwyższej kondygnacji narożnik na styku z sąsiednim budynkiem został zaokrąglony. Udało się tym prostym zabiegiem nawiązać do gzymsu sąsiednich obiektów. Zależało nam na tym, aby gmach wpisywał się w otaczającą zabudowę i jednocześnie prowadził z nią dialog, co nie było łatwe. Ze względu na ograniczony budżet w grę wchodziły jedynie ekonomiczne rozwiązania, jednak postanowiliśmy obrócić to na naszą korzyść.” opowiada Robert Konieczny, założyciel pracowni KWK Promes.

Ściany Unikato zostały wybudowane z naturalnych, ceramicznych pustaków Porotherm 30 P+W. Zastosowanie tradycyjnej ceramiki uznanej marki wienerberger pozwala na uzyskanie bezpiecznych i trwałych ścian. Ideę najwyższej funkcjonalności i komfortu kryjącą się za Unikato wspiera jednocześnie konstrukcja samych pomieszczeń, a także właściwe ich doświetlenie i wentylacja. Projekt przewiduje łączenie ze sobą sąsiednich mieszkań, tak aby metraż dopasowany był idealnie do indywidualnych potrzeb rodzin.

Atutem Unikato są otaczające go drzewa, które będą stanowić piękną, zieloną oprawę budynku. Koncepcja KWK Promes uwzględnia również zielony dach, który filtruje zanieczyszczenia z powietrza i produkuje tlen. Gmach wyróżnia także ciemny kolor elewacji, który nadaje szlachetności i gwarantuje, że po latach fasada zachowa walory estetyczne. Nowoczesny projekt zakorzeniony jest w budownictwie tradycyjnych śląskich kamienic „familoków”, które charakteryzuje lico z ciemnej czerwonej cegły, prosta bryła, a także odcinająca się framuga okien w kolorze białym lub czerwonym. Właśnie to inteligentne połączenie historycznej architektury z nowoczesną technologią sprawia, że bryła Unikato zasługuje w pełni na swoją nazwę.

  • Architekt: Robert Konieczny KWK Promes
  • Wykonawca: Usługi Budowlane Wiesław Wadyl
  • Obiekt: dom wielorodzinny Unikato
  • Lokalizacja: Katowice
  • Rok ukończenia: 2017
  • Powierzchnia użytkowa: 1 310 m²
  • Produkt: Porotherm 30 P+W
  • Zdjęcia: Aleksander Rutkowski OLO Studio

Dowiedz się więcej

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Nowoczesna architektura na Starych Włochach w Warszawie
Pustaki ceramiczne Porotherm

Skontaktuj się z nami

Konsultacje techniczne

   Doradcy techniczni i handlowi

   Masz inne pytania? Skorzystaj z formularza

0Wynik