ESG Efektywność energetyczna

Dekarbonizacja

Efektywność energetyczna

Efektywność energetyczna

Przy produkcji materiałów ceramicznych wienerberger ciągle dążymy do minimalizacji zużycia wody i energii oraz ograniczenia emisji gazów cieplarnianych. Już teraz we wszystkich zakładach wienerberger wykorzystujemy energię elektryczną, której zakup realizowany jest w 100% ze źródeł odnawialnych. To właśnie poprawa efektywności energetycznej na rzecz zrównoważonej, zeroemisyjnej produkcji jest jednym z ważniejszych działań naszej firmy.

Białe certyfikaty

Oficjalnym potwierdzeniem wysokiej efektywności energetycznej przedsiębiorstwa i ograniczenia emisji pośredniej, która jest generowana w wyniku wytwarzania energii elektrycznej lub cieplnej, jest uzyskanie tzw. Białych Certyfikatów.  
Świadectwa Efektywności Energetycznej otrzymaliśmy za wymianę źródeł światła na nowe, energooszczędne oprawy LED w ośmiu zakładach produkcyjnych ceramiki budowlanej w Polsce (Lębork, Honoratka, Dobre, Oleśnica, Kupno, Gnaszyn, Paczków i Kunice).  

30,7 toe, czyli 357 MWh - tyle właśnie energii oszczędzamy w skali roku dzięki naszym inwestycjom - to roczne zużycie odpowiadające liczbie prawie 65 domów jednorodzinnych.

249 ton – o tyle zmniejszyliśmy pośrednią emisję CO2

Ta inwestycja nie tylko przyczyniła się do znaczącej redukcji emisji dwutlenku węgla i zużycia energii elektrycznej. Transformacja energetyczna pomogła w poprawie bezpieczeństwa pracowników, efektywności i komfortu pracy.

 

Zamiana foliarek na streczarki

Istotną zmianę w ograniczeniu zużycia gazu przyniósł, w zakładach produkujących pustaki ceramiczne, sposób pakowania gotowych pustaków. Zamiana foliarek na streczarki, które do pakowania palet gotowych pustaków nie wykorzystują już podgrzewania folii gorącym powietrzem pochodzącym z gazu przyniosła redukcję CO2 aż o 105 ton w ciągu roku. Ten dużo bardziej efektywny sposób pakowania wpłynął także pozytywnie na stan materiałów w transporcie i pociągnął za sobą inne pozytywne zmiany, m.in. ograniczenie zużycia folii i pozbycie się opinarek – plastikowych taśm dodatkowo trzymających zapakowany towar.  

 

Projekty techniczne i obieg zamknięty

Efektywność energetyczna to także optymalizacja procesów produkcyjnych zakładających obieg zamknięty wody (link do strony o obiegu zamkniętym) i odzysk ciepła. Te projekty techniczne przyczyniają się do zmniejszenia ilości gazu ziemnego potrzebnego w procesie produkcji. Ponownie wykorzystujemy do celów produkcyjnych wodę pozyskaną z kopali i  z opadów atmosferycznych w czterech zakładach wienerberger. W Oleśnicy i Paczkowie odzyskujemy ciepło (link do strony o obiegu zamkniętym) z wózków piecowych, które ponownie wykorzystujemy w procesie suszenia pustaków.

Dowiedz się więcej:

Ekologiczna rewolucja w systemie pakowania. wienerberger odchodzi od foliarek termokurczliwych

   

Efektywność energetyczna budynku, czyli jak budować zgodnie z nowymi normami?

   

Dom energooszczędny – jakich materiałów użyć i na co zwrócić uwagę przy jego budowie?

   

Nowa linia niskoemisyjnych pustaków Porotherm Klima+. Ważny krok wienerberger na drodze do neutralności klimatycznej.

   

Ceramika dla zdrowia – trzy kluczowe korzyści z zastosowania ceramiki w budownictwie

   

Raport Zrównoważonego Rozwoju za rok 2022

   

ESG wiosenny zachód słońca