Hotel PURO na krakowskim Kazimierzu z elewacją z cegły Binz 430

Architektura wpisana w historię

Hotel Puro Kazimierz, który w 2018 otworzył się w dawnej żydowskiej dzielnicy Krakowa - Kazimierzu szybko został dostrzeżony i doceniony nie tylko w Polsce, ale i prasie europejskiej. We wpisaniu go w otaczającą zabytkową architekturę pomogły m.in. cegły wienerberger.

Za projektem hotelu stoi działająca od 2005 roku pracowania ASW Architekci stworzona przez architektów Michała Ankiersztajna, Dariusza Stankiewicza i Jarosława Wrońskiego. Pracownia zajmuje się architekturą, urbanistyką i projektami wnętrz. Twórcy, jak sami podkreślają, zawsze starają się zrozumieć intencje i potrzeby swoich klientów.

Największym wyznaniem przed jakim stanęli architekci było przełamanie obowiązującego powszechnie schematu tego typu obiektów w zakresie niewidocznej dla klienta infrastruktury hotelowej. Zadanie było trudne ze względu na znaczną kubaturę i wymagającą lokalizację, jaką jest zabytkowa dzielnica Krakowa. Wielkość działki przekraczała standardową przestrzeń dla pojedynczej kamienicy, a urbanistyczne przesłanki były jasne: podążać w zgodzie z linią zabudowy kwartału. Jak udało się to osiągnąć? Elewacja frontowa to dwa przełamane, wielokondygnacyjne elementy zabudowy. Pozornie dwukondygnacyjny pasaż zaprasza do wnętrza obiektu z atrakcyjnym atrium i dziedzińcem w podwórzu. Skala obiektu wymagała stworzenia elewacji, która mimo dużej regularności będzie kameralna. Dlatego istotnym aspektem był dobór właściwego materiału. „Wybór padł na cegłę - trwałą, prawdziwą ceramikę, daleką w odczuciu od tymczasowości charakterystycznej dla dzisiejszej architektury.” – mówi Michał Ankiersztajn, jeden z autorów projektu i dodaje: „Świadomie szukaliśmy materiału, który będzie pasował i oddawał unikalny charakter Kazimierza.” Zdecydowali się na przyjazny, a jednocześnie szlachetny koloryt i piaskowo–wapienną fakturę cegły Caven z portfolio wienerberger, jako świadome przeciwieństwo perfekcyjnego, fabrycznego klinkieru. 

Wybrany produkt doskonale połączył kunszt murarzy z naturalną przypadkowością cegieł. Na głównych bryłach hotelu dodano strukturalne podziały, dostosowujące fasady do gabarytów obecnej w najbliższym otoczeniu architektury.  Efekt wzmocniono przez stosowanie różnych wątków układania cegieł i trójwymiarowych struktur, które w słońcu ujawniają dodatkowe efekty, a w pochmurny dzień wzbogacają elewacje. 

Jedynym kontrastem dla ceramicznej fasady są stalowe i szklane fragmenty parteru, części poddasza i ażurowy pawilon na narożniku. Stal, elementy szkła i drewna frontowej werandy kontrastują ze sobą i przywodzą na myśl ogrodowe altany, które z czasem zaczną współgrać z roślinnością „spływającą” z zielonego dachu nad parterem hotelowego narożnika. Atrium dzięki zastosowaniu cegły i przemyślanego ułożenia uzyskało charakter kameralnego, autentycznego wnętrza i azylu dla gości.

  • Architekt: ASW Architekci - Ankiersztajn, Stankiewicz, Wroński
  • Deweloper: Genfer Hotel Kazimierz Sp. z o. o.
  • Obiekt: hotel PURO Kazimierz Kraków
  • Rok ukończenia: 2018
  • Produkt: Terca Caven (na zamówienie)

Dowiedz się więcej

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Kompleks hotelowo-konferencyjny Paasitorni w Helsinkach
Hotel PURO na krakowskim Kazimierzu z elewacją z cegły Binz 430

Skontaktuj się z nami

Konsultacje techniczne

   Doradcy techniczni i handlowi

   Masz inne pytania? Skorzystaj z formularza

0Wynik