ESG dekarbonizacja ręka z wodą chroniąca małą roślinę

Zrównoważony rozwój

Dekarbonizacja

Ograniczamy emisję CO2

Plan Zrównoważonego Rozwoju dla całej Grupy Wienerberger określa jasne cele dotyczące dekarbonizacji. Jednym z nich jest ograniczenie emisji dwutlenku węgla o minimum 25% do końca 2026 roku, w stosunku do 2020 r, a do 2050 roku uzyskanie neutralności emisyjnej. 

ESG grafika

Konsekwentnie poprawiamy efektywność energetyczną we wszystkich zakładach produkcyjnych, wprowadzamy innowacyjne rozwiązania, takie jak zmiana składu mieszanek do produkcji materiałów ceramicznych, które uwzględniają większy udział biomasy, odzyskujemy i ponownie wykorzystujemy energię cieplną z wypału, redukując przy tym jej straty.

Będąc liderem w branży producentów materiałów budowlanych, chcemy pokazać, że działania proekologiczne są niezwykle ważne, a długoterminowe działania przynoszą wymierne efekty. Już teraz zakup energii elektrycznej potrzebnej do produkcji w naszych zakładach w 100 proc. realizowany jest poprzez gwarancje pochodzenia  ze źródeł odnawialnych. W najbliższym czasie planujemy także sfinalizować własne inwestycje w produkcję zielonej energii, rozwijając koncepcję farm fotowoltaicznych, a w przyszłości także wiatrowych na terenie zakładów Wienerberger w Polsce.  

Wiemy, że pozornie małe przedsięwzięcia mają znaczenie. Zmiana sposobu pakowania gotowych pustaków czyli zamiana foliarek wymagających spalania gazu na streczarki, które naciągają folię na palety z produktami, przyniosła wymierne efekty w postaci redukcji zużycia energii, ale także ilości folii potrzebnej do zabezpieczenia materiałów.

Na bieżąco przeprowadzamy audyty efektywności energetycznej i monitorujemy zużycie energii oraz emisję dwutlenku węgla.

Obieg zamknięty

Nasze działania

Realizacja działań zmierzających do  gospodarki o obiegu zamkniętym skłania nas do poszukiwania rozwiązań, które przyczynią się do redukcji śladu węglowego w przyszłości do zera. Zrównoważone korzystanie z naturalnego zasobu jakim jest woda realizujemy odzyskując wody kopalniane i opadowe oraz zabezpieczając rezerwy dla gmin, które wykorzystują ją w celach przeciwpożarowych. Obieg zamknięty w naszych zakładach to także ponowne wykorzystanie energii cieplnej skumulowanej w wózkach piecowych i wypalonych pustakach. Odzysk ciepła przyczynia się do zmniejszenia ilości gazu ziemnego potrzebnego w procesie produkcji, a co za tym idzie do ograniczenia emisji dwutlenku węgla.

Efektywność energetyczna

Nasze działania

Jednym z ważniejszych działań firmy na rzecz zrównoważonej, zeroemisyjnej produkcji jest poprawa efektywności energetycznej. Jesteśmy bez wątpienia liderami aktywności i innowacyjności w branży producentów materiałów budowlanych. Dzięki nowoczesnym projektom technicznym i optymalizacji procesów produkcji jesteśmy w stanie znacząco zmniejszyć zużycie energii i zredukować emisję CO2. Takie działania, jak odzyskiwanie ciepła z pieców i wykorzystanie go w procesie suszenia wyrobów, izolacja urządzeń i obiektów technologicznych czy wymiana źródeł światła na nowe energooszczędne oprawy LED, przyczyniają się nie tylko do dbałości o klimat, ale także poprawiają bezpieczeństwo, efektywność i samopoczucie pracowników w miejscu pracy.

Niskoemisyjne mieszanki

Innowacje

Na ograniczenie emisji COma wpływ także skład mieszanek do produkcji wyrobów ceramicznych Wienerberger. Nieustannie je optymalizujemy i szukamy najefektywniejszego rozwiązania. Obecnie prawie 30% mieszanki pochodzi z odzysku i są to głównie niskoemisyjne trociny, będące produktem ubocznym obróbki drewna. Ograniczając emisję dwutlenku węgla do atmosfery jednocześnie wspieramy gospodarkę obiegu zamkniętego minimalizując zużycie zasobów naturalnych.

Dowiedz się więcej:

Ekologiczna rewolucja w systemie pakowania. Wienerberger odchodzi od foliarek termokurczliwych

   

Nowa linia niskoemisyjnych pustaków Porotherm Klima+. Ważny krok Wienerberger na drodze do neutralności klimatycznej.

   

W kierunku gospodarki o obiegu zamkniętym

   

Raport Zrównoważonego Rozwoju za rok 2022

   

Polskie zakłady Wienerberger z innowacjami dla zrównoważonego budownictwa

   

Przemysł budowlany na ścieżce dekarbonizacji. Wienerberger z Białymi Certyfikatami za skuteczną redukcję CO2

   

ESG wiosenny zachód słońca