ESG obieg zamknięty rozlewiska rzeki i las

Dekarbonizacja

Obieg zamknięty

Gospodarka cyrkularna

Gospodarka cyrkularna to jeden z głównych naszych celów. Wprowadzamy do ponownego obiegu surowce i komponenty pozyskane zarówno w naszych zakładach (woda, ciepło, pył i gruz ceramiczny), jak i te dostarczone z zewnętrznych źródeł (energia, trociny). Również materiały budowlane, które wytwarzamy są tak zaprojektowane, by można je było ponownie użyć po zakończeniu ich okresu żywotności. 
 
 

Zielone źródła energii

Obecnie we wszystkich zakładach wienerberger w Polsce korzystamy z zakupu energii elektrycznej w 100% pochodzącej ze źródeł odnawialnych. Dążymy także do tego, by w przyszłości nasze zakłady były zasilane energią z własnych farm wiatrowych i fotowoltaicznych.

 

Obieg wody

Jednym z celów, które sukcesywnie realizujemy są starania,  by gospodarka cyrkularna była możliwa w jak największej liczbie naszych fabryk. W czterech zakładach: w Oleśnicy, Lęborku, Gnaszynie i Honoratce ponownie wykorzystujemy wodę pozyskaną z kopalni i opadów atmosferycznych do celów produkcyjnych. Chcąc zapobiec przestojom w dostawie wody z wodociągów oraz zapewnienie jej w pierwszej kolejności mieszkańcom okolicznych terenów skupiliśmy się na lokalizacjach, w których problem suszy hydrologicznej jest najbardziej palący.

Woda, którą odzyskuje się w zakładach firmy wienerberger jest wykorzystywana głównie do wstępnego mieszania gliny, z której powstają wyroby ceramiczne oraz do zraszania placów magazynowych. Jesteśmy w stanie także zmagazynować wodę potrzebną gminom, która wykorzystuje ją w celach przeciwpożarowych.

 

5 460 m³ - ilość wody, którą jesteśmy w stanie zmagazynować. W samej Oleśnicy rocznie odzyskujemy 8 000 m³, co stanowi 52% wszystkich zasobów wodnych wykorzystywanych w tym miejscu do produkcji przez cały rok.

Dzięki wprowadzeniu tego projektu oszczędzamy tyle wody, ile zużywa rocznie 227 osób lub 60 gospodarstw domowych.

 

Odzyskiwanie wody w zakładach Wienerberger

Jak odzyskujemy wodę:

Pierwszym etapem jest odprowadzenie rurociągami wody z powierzchni wyrobisk i wód atmosferycznych do zbiorników osadnikowych. W osadnikach woda oczyszcza się poprzez opadanie na dno cięższych od wody cząsteczek. Z osadników czysta woda trafia do zbiorników poborowych, z których wykorzystywana jest do wstępnego przerobu surowca.

Odzysk ciepła

 

W ramach optymalizacji energii w naszych zakładach w Oleśnicy i Paczkowie odzyskujemy ciepło z wózków piecowych. Specjalne wózki transportują wysuszone pustaki do pieca, by tam, w temperaturze ponad 900 stopni Celsjusza, nabrały odpowiednich właściwości fizycznych. Po procesie wypalenia są gotowe do pakowania i składowania, ale najpierw muszą być wystudzone. Ciepło z wózków i pustaków skutecznie odzyskujemy odciągami powietrza (zakład Paczków) i w tunelu studzącym (zakład Oleśnica), by mogło trafić do suszarni.


Te innowacyjne projekty techniczne znacznie zmniejszyły ilość gazu ziemnego potrzebnego w procesie produkcji.

Pustaki Porotherm fabryka Olesnica

Redukcja odpadów

Na co dzień staramy się ograniczać odpady i wdrażamy projekty, które wpisują się gospodarkę obiegu zamkniętego. Jednym z takich działań jest ponowne wykorzystanie mączki ceramicznej, która powstaje w procesie szlifowania pustaków przeznaczonych do budowania na cienkowarstwowe zaprawy Dryfix i Profi. Ceramiczny gruz, czyli uszkodzone, w procesie produkcji pustaki są ponownie przetwarzane i wykorzystywane do utwardzania dróg w przyzakładowych kopalniach. Podobnie dzieje się z uszkodzonymi pustakami, które są wysuszone – sucha glina trafia ponownie do przerobu, czy fragmentami mokrej a już uformowanej gliny, które z powodzeniem można zawrócić do produkcji. Ilość odpadów jest ograniczona do minimum.

Pozyskanie surowców, które są poprodukcyjnym odpadem w procesie przetwarzania drewna i wprowadzenie do ponownego obiegu obniża emisję dwutlenku węgla nawet o 20%, tak jak dzieje się w przypadku pustaków linii Porotherm Klima+. Trociny wchodzą w skład mieszanki, z której wypalane są pustaki i odpowiadają za poryzację materiału oraz doskonałą termoizolacyjność gotowego produktu.

Zmniejszenie ilości odpadów osiągnęliśmy także poprzez zmianę pakowania naszych produktów. Nie używamy do tego gazu, gdyż zamieniliśmy foliarki na streczarki, które rozciągają folię. Zużywamy mniej materiału i mniej energii emitując przy tym mniej CO2. Dodatkowo resztki folii zwracane są do producenta.  Również palety, na których składowane są nasze produkty są używane wielokrotnie.

Dowiedz się więcej:

Ekologiczna rewolucja w systemie pakowania. wienerberger odchodzi od foliarek termokurczliwych

   

Nowa linia niskoemisyjnych pustaków Porotherm Klima+. Ważny krok wienerberger na drodze do neutralności klimatycznej.

   

Ceramika dla zdrowia – trzy kluczowe korzyści z zastosowania ceramiki w budownictwie

   

Raport Zrównoważonego Rozwoju za rok 2022

   

Dom energooszczędny – jakich materiałów użyć i na co zwrócić uwagę przy jego budowie?

   

Efektywność energetyczna budynku, czyli jak budować zgodnie z nowymi normami?

   

Dowiedz się więcej

Efektywność energetyczna

Efektywność energetyczna

Niskoemisyjne mieszanki

Działania wspierające dekarbonizację

ESG wiosenny zachód słońca