W oparciu o klasyczny wzór domu z dachem dwuspadowym architekci w litewskiej Kłajpedzie zaprojektowali budynek z abstrakcyjną sylwetką. Glazurowane dachówki o barwie czerwonego wina sprawiają, że dach i elewacja zdają się stanowić jedność.
W oparciu o klasyczny wzór domu z dachem dwuspadowym architekci w litewskiej Kłajpedzie zaprojektowali budynek z abstrakcyjną sylwetką. Glazurowane dachówki o barwie czerwonego wina sprawiają, że dach i elewacja zdają się stanowić jedność.
Od XIV wieku rzeka Danga stanowiła główną arterię komunikacyjną litewskiego miasta portowego Kłajpeda. Dekret nakazywał wówczas, aby magazyny i silosy były budowane blisko rzeki. Szczególnie w XVIII wieku, kiedy kwitł handel drewnem i zbożem, Kłajpeda przeżyła prawdziwy boom budowlany, a kilka nadbrzeżnych budowli, w większości z cegły lub drewna, zachowało się do dziś. Tereny położone nad wodą, przedmiot zainteresowania miasta i prywatnych inwestorów, mają zachęcać zarówno mieszkańców, jak i turystów.
Pomiędzy starymi domami rzemieślników miał powstać nowoczesny i wielofunkcyjny budynek. Wymogiem zleceniodawcy było, aby projekt wykonano przy pomocy materiałów, które umożliwiłyby stworzenie monolitycznej, prostej formy. Także plan zabudowy starówki Kłajpedy miał duży wpływ na kształt gotowego budynku nad brzegiem rzeki Dangi. Do tego doszło ograniczenie wysokości, a wymogiem planistów było także, aby zachować spadzisty dach oraz umiejscowić budynek prostopadle do rzeki. „Naszym zamiarem było zaprojektowanie tradycyjnego domu, do którego budowy zastosowano by nowoczesne produkty i innowacyjne rozwiązania techniczne“ - tłumaczą Algimantas Kančas i Gustë Kančaitë ze studia architektury A. Kančas. Zwycięzcy dwuetapowego konkursu zdecydowali się na dachówkę ceramiczną, którą można stosować do pokrycia zarówno stromego dachu, jak i fasad. Dzięki specjalnym dachówkom szczytowym oraz tym pokrywającym naroża elewacji budynku udało się spełnić życzenie co do fasady o jednolitym charakterze. Połyskliwa powierzchnia i niewielki rozmiar dachówek sprawia, że w oczach oglądającego cała powierzchnia budynku zdaje się być pokryta łuskami. Ceramika odegrała dużą rolę również w konstrukcji ścian zewnętrznych, które zbudowane są z pustaków ceramicznych. Dzięki specjalnemu systemowi profili dachówki Koramic udało się zamocować do ścian obiektu.
Trzypiętrowy budynek z dodatkowym poddaszem służy jako obiekt biurowo-administracyjny. Szklany front na parterze, gdzie znajduje się kawiarnia i restauracja, można całkowicie otworzyć, zapewniając bezpośrednie przejście z kawiarni do wychodzącego na rzekę tarasu. Pomieszczenia biurowe położone są na pierwszym, drugim i trzecim piętrze, a całości dopełnia klub nocny na poddaszu. Różnej wielkości okna dachowe wpuszczają światło do lokalu ze wszystkich stron, a kiedy dzień się kończy, pozwalają oglądać rozgwieżdżone niebo.
Te artykuły mogą Cię zainteresować