Podczas konsultacji z konserwatorem zabytków wykluła się koncepcja nawiązania do dolnośląskiej wsi i zabudowań gospodarskich występujących głównie wokół Wrocławia. Wtedy pojawił się pomysł użycia dachówki jako elementu nawiązującego strukturą do cegły klinkierowej powszechnie używanej przy elewacjach właśnie takich zabudowań – tłumaczy architekt Krzysztof Mroziuk.
Do istniejącego już budynku szkoły dobudowano obiekt w kształcie litery T. Takie rozwiązanie pozwoliło na wydzielenie przestrzeni oddzielonej od ruchliwej drogi. Łącznik między budynkami został wykonany w formie podcienia pokrytego okładziną w kolorze i strukturze "starej deski", co dodatkowo wzmocniło sugestię zabudowy gospodarskiej.
Układ architektoniczny budynku, jego forma jak i materiały, które zastosowali architekci stworzyły miejsce nawiązujące do tradycji. Dzięki ciepłym kolorom i naturalnym materiałom powstała przyjazna przestrzeń dla uczniów i nauczycieli. Duże okna i przeszklone korytarze dodatkowo doświetliły sale lekcyjne.
W projekcie wykorzystano płaską dachówkę ceramiczną Orea 9 firmy wienerberger. Na gotowej połaci tworzy ona wrażenie gładkiego, niemal pozbawionego faktury dachu. Minimalistyczna forma w połączeniu z klasycznymi barwami sprawiają, że dachówka może stanowić doskonałe zwieńczenie zarówno nowoczesnych budynków, jak i tych o bardziej tradycyjnej architekturze.
Większe wymiary i kształt predysponują dachówkę Orea 9 do wykorzystania na obiektach o nieskomplikowanej połaci dachowej. Tego typu dach sprawia wrażenie lekkiego i smukłego, nawet przy wyborze modnych dziś ciemnych kolorów takich jak szara angoba czy antracytowa angoba szlachetna. Specjalne zamki i montaż na spinkę SturmFIX, sprawiają, że można tę płaską dachówkę układać również na elewacji. Otwiera to ogromne możliwości oryginalnej aranżacji fasady. Można na przykład zastosować dachówkę Orea 9 na dachu i górnym fragmencie szczytów i ścian, uzyskując efektowne, płynne przejście połaci dachowej na ściany zewnętrzne. Istnieje też możliwość zastosowania tej dachówki w domach o płaskim dachu, gdzie zamiast połaci, pokryje ona całą elewację. To rozwiązanie jest odpowiedzią na poszukiwania w nowoczesnej architekturze niestandardowych rozwiązań wykończenia zarówno domów jak i budynków użytkowych.