ESG Bioróżnorodność pszczoły na plastrze miodu

Zrównoważony rozwój

Bioróżnorodność

Dbamy o środowisko naturalne i różnorodność biologiczną na terenach zakładów produkcyjnych

W wienerberger skupiamy się nie tylko na doskonaleniu jakości życia ludzi w ich domach i dostarczaniu materiałów mających pozytywny wpływ na zdrowie  mieszkańców. Angażujemy się również w działania na rzecz środowiska naturalnego, by otoczenie, w którym żyjemy było nie tylko przyjazne człowiekowi, ale także samej naturze. Jednym z głównych celów Programu Zrównoważonego Rozwoju wienerberger jest zachowanie różnorodności biologicznej na terenach zakładów produkcyjnych i wydobywczych wienerberger. Dzięki Programowi Bioróżnorodności podejmujemy konkretne kroki w celu ochrony i rozwoju naturalnych ekosystemów na tych terenach.

Program Bioróżnorodności to inicjatywa, która obejmuje wszystkie zakłady produkcyjne wienerberger, w tym także te w Polsce. Celem programu jest stworzenie bezpiecznych siedlisk dla rzadkich i zagrożonych gatunków zwierząt i roślin na terenach wydobywczych. Program uwzględnia konkretne inicjatywy związane m.in. z projektowaniem, zarządzaniem i monitorowaniem skuteczności podjętych działań.

ESG grafika

Plany Działania na rzecz różnorodności biologicznej

Program Bioróżnorodności opiera się na sześciostopniowym procesie, który stanowi podstawę dla opracowania indywidualnych planów działań na rzecz różnorodności biologicznej na terenach zakładów produkcyjnych. Proces ten obejmuje następujące kroki:

1. Sporządzenie mapy terenu: korzystając z oprogramowania GIS specjaliści wienerberger tworzą mapę terenu zakładu wydobywczego.

2. Prezentacja istniejącej zielonej infrastruktury: istniejąca infrastruktura ekologiczna jest nanoszona na mapę, co pozwala na ocenę sytuacji wyjściowej.

3. Identyfikacja maksymalnego potencjału bioróżnorodności: przy wsparciu instytucji ekologicznych określany jest maksymalny potencjał różnorodności biologicznej dla danego terenu.

4. Wypracowanie planu działań: na podstawie identyfikacji maksymalnego potencjału, tworzony jest plan działań na rzecz różnorodności biologicznej.

5. Rozpoczęcie realizacji planu: po zatwierdzeniu planu przez lokalny zespół kierowniczy, rozpoczyna się jego realizacja.

6. Monitorowanie skuteczności: Ambasadorzy Bioróżnorodności wybrani spośród pracowników Wienerberger przeprowadzają monitoring i badanie skuteczności trzy razy do roku. Wspierani przez niezależne firmy zewnętrzne, identyfikują nowe gatunki zwierząt, w szczególności zapylaczy, które pojawiają się na terenie kopalni.

Realizacja projektu odbywa się we współpracy z lokalnymi organizacjami ekologicznymi i wykorzystaniem ceramicznych materiałów budowlanych Wienerberger, które idealnie sprawdzają się w tworzeniu hoteli dla owadów czy siedlisk dla małych ssaków.

Warto zaznaczyć, że Program Bioróżnorodności Wienerberger nie tylko dba o ochronę przyrody, ale także tworzy miejsca rekreacyjne dla pracowników. Chcemy, by nasze zakłady były przyjazne nie tylko dla środowiska, ale również dla zatrudnionych tam osób. Przy okazji zazielenienia terenów kopalni, staramy się tworzyć dla nich tzw. 'lunch spoty', gdzie w otoczeniu przyrody mogą zjeść posiłek czy po prostu odpocząć w trakcie przerwy.

Rekultywacja terenów

Nasze działania

Zrealizowaliśmy w Polsce projekty rekultywacji 13 zakładów górniczych o łącznej powierzchni prawie 160 hektarów. Działania te objęły zarówno przywracanie terenów ich pierwotnemu stanowi, jak i nadanie im nowych, wartościowych funkcji.

Dla nas rekultywacja to nie tylko obowiązek, to nasza misja - chronić środowisko i wpływać pozytywnie na różnorodność biologiczną. Dzięki naszym działaniom tereny po kopalniach przekształcają się w miejsca, które służą naturze i lokalnym społecznościom przez długie lata. To nasza odpowiedź na wyzwania współczesnego świata, gdzie ochrona przyrody jest nieodzowna. 

Nasadzenia

Nasze działania

W 2022 roku firma wienerberger przygotowała indywidualne plany rozwoju różnorodności biologicznej dla dwóch zakładów produkcyjnych w Polsce, znajdujących się w Lęborku oraz Gnaszynie. W ramach tych planów, częściowo wdrożono już inicjatywę zazielenienia terenów.

Na terenie zakładu w Gnaszynie firma we współpracy z Fundacją Aeris Futuro oraz lokalną społecznością posadziła już 500 sadzonek drzew. By umożliwić zasadzenie sosen i brzóz, nawieziono 70 ton żyznej ziemi i uformowano trzypoziomowy taras zieleni. Ten projekt nie tylko wpłynął na estetykę terenu wokół kopalni, ale również ograniczył rozprzestrzenianie się pyłów. W Lęborku zasadzone zostały m.in. lipy, klony i brzozy, a pracownicy wraz z lokalną społecznością zbudowali również budki lęgowe dla ptaków.

Dowiedz się więcej:

wienerberger na rzecz bioróżnorodności

   

Raport Zrównoważonego Rozwoju za rok 2022

   

ESG wiosenny zachód słońca