Senso Eco - wizualizacja ułożenia

Zrównoważone produkty

Ekologiczne nawierzchnie

Ekologiczne nawierzchnie Semmelrock

Planując otoczenie wokół domu i projektując nawierzchnie, ważne jest, aby korzystać z najwyższej jakości produktów. W dobie problemów z ociepleniem klimatu produkty takie powinny przyczyniać się do obniżania temperatury otoczenia, pozwalać na lepszą infiltrację wody czy zwiększać powierzchnie biologicznie czynne. Semmelrock dostosowuje swoje produkty do zmieniających się oczekiwań i warunków klimatycznych panujących na świecie i wprowadza zrównoważone rozwiązania, które przyczyniają się do ochrony środowiska i tworzenia zdrowego mikroklimatu.

Ikona ESG Semmelrock zrównoważone produkty kostka brukowa

„Chłodne nawierzchnie” w walce z wyspami ciepła

W swojej ofercie Semmelrock posiada płyty i kostki brukowe w jasnych barwach, charakteryzujące się wysokim współczynnikiem odbicia promieni słonecznych (SRI – ang. Solar Reflectance Index). Jasny kolor ma znaczący wpływ na zmniejszenie efektu wysp ciepła. Wyspy ciepła to przestrzenie powstające w obszarach miejskich, których ścisła zabudowa, nieprzepuszczalne, często ciemne nawierzchnie i ograniczona obecność roślinności sprawiają, że panująca temperatura jest nawet o 10 stopni wyższa w porównaniu do obszarów pozamiejskich lub miejskich obszarów zielonych.

Jasne i gładkie powierzchnie produktów Semmelrock skutecznie zmniejszają absorbcję ciepła przez budynki i infrastrukturę miejską. Najwyższym współczynnikiem odbicia promieni słonecznych, który wynosi aż 44,6 SRI charakteryzują się wielkoformatowe płyty Mayesto w kolorze bello, Nardo szary (29,1 SRI) czy Lundo silva (27,1 SRI). Zrównoważone produkty o „chłodnej nawierzchni” w kolorze bello to płyty Asti Natura czy Vecta, które w połączeniu z roślinnością tworzą estetyczne przestrzenie i przyjazny mikroklimat. Są najlepszym wyborem zmniejszającym gromadzenie się ciepła i jednocześnie przeciwdziałającym skutkom zmian klimatycznych.

Szeroka fuga

Jak ważne jest w dzisiejszych czasach odpowiedzialne zarządzanie wodą opadową, pokazują coraz częściej pojawiające się problemy się po gwałtownych burzach i ulewach prowadzące do lokalnych podtopień. To skutek szybkiego spływu wody opadowej po gruncie utwardzonym nieprzepuszczalnymi materiałami i ich szczelnym ułożeniem, uniemożliwiającym swobodne wsiąkanie nadmiaru wody w glebę.  

 Ciągi komunikacyjne projektowane w taki sposób, by pomiędzy płytami woda mogła swobodnie wsiąkać w grunt, odciążają systemy kanalizacyjne i zasilają glebę w wilgoć, nie pozwalając jej szybko wyparowywać. Takie rozwiązanie pozytywnie wpływa na obieg wody w przyrodzie i ograniczają jej straty.

Szeroka fuga pomiędzy kostkami brukowymi zapewnia efektywne przesączanie wody do gleby i zapewnia jej odpowiednie przewietrzanie. Z kolei naturalne i powolne parowanie wody z gleby przyczynia się do utrzymywania przyjaznego mikroklimatu otoczenia.

Produkty Semmelrock charakteryzują się wysokimi współczynnikami infiltracji. W ciągu jednej godziny przez otwory zlokalizowanych na 1 metrze kwadratowym ułożonych kostek może wsiąknąć nawet kilkanaście tysięcy litrów wody deszczowej.

 

Płyty Lusso Tivoli w ogrodzie
Ikona ESG Semmelrock zrównoważone produkty kostka brukowa

Produktami, które posiadają wysokie współczynniki infiltracji wody są Senso Eco - 6 662 l(h*m2), Aquaton 13 675 l(h*m2), Behaton Eco oraz Eko ażur.

Dodatkowo współczynnik spływu wynosi przy Senso Eco w 40% , Aquaton i Eko Ażur 25%, co oznacza, że tylko w tylu procentach woda spłynie po ułożonej powierzchni,  a odpowiednio 60% i 75% zostanie infiltrowana do podłoża.

Wolne przestrzenie pomiędzy poszczególnymi elementami, kostkami czy płytami, można wypełnić zarówno kruszywem jak i ziemią, którą następnie zasiewamy trawą lub nisko płożącą roślinnością.  

Odstępy między płytami i możliwość wnikania w nie wody ograniczają przegrzewanie się terenów zabudowanych i mają pozytywny wpływ na efekt „miasta gąbki” – idei traktującej tkankę miejską jako gąbkę, która wchłania wodę deszczową, przechowuje ją i ponownie wykorzystuje w naturalnym cyklu hydrologicznym.

Rozwiązania Semmelrock pomagają w ten sposób w zapobieganiu lokalnym podtopieniom i pomagają w bieżącym uzupełnianiu wód gruntowych. 

Aquaton infiltration and biologically active surface graphic
Grafika przedstawiająca Senso Eco infiltracja i powierzchnia biologicznie czynna

Zwiększenie powierzchni biologicznie czynnej

Szerokie fugi między elementami brukowymi są także niezwykle ważne dla zwiększania powierzchni biologicznie czynnej oraz bioróżnorodności.  Ażurowa struktura ułożonych płyt zapewnia w otworach przestrzeń na naturalną wegetację wielu gatunków roślin, które następnie przyciągają, m.in. owady zapylające. To także siedlisko życia dla drobnych zwierząt bytujących w glebie.

Zachowanie powierzchni biologicznie czynnej jest ważne także ze względu na filtrację powietrza i zmniejszenie prędkości wiatru oraz ograniczenie dotarcia promieni słonecznych. 

Podjazdy i ścieżki

Tworząc nawierzchnie z kamieni Aquaton można uzyskać do 23% terenu biologicznie czynnego w obrębie płaszczyzny nawierzchni. Natomiast zastosowanie Eko Ażuru pozwala uzyskać aż 38% powierzchni biologicznie czynnej.

   

Dowiedz się więcej:

Nawierzchnia w zgodzie z naturą. Nowa kostka Senso Eco Semmelrock o wysokiej infiltracji

   

Dom energooszczędny – jakich materiałów użyć i na co zwrócić uwagę przy jego budowie?

   

Porotherm BIM Studio – przyszłość zrównoważonego budownictwa

   

Ceramika dla zdrowia – trzy kluczowe korzyści z zastosowania ceramiki w budownictwie

   

Stwórz dom w zgodzie z filozofią Healthy Living!

   

Raport Zrównoważonego Rozwoju za rok 2022

   

ESG wiosenny zachód słońca