Miasto wraz z zamkiem wróciło do Polski w 1920 roku, ale już w roku kolejnym podczas pożaru kompletnemu zniszczeniu uległo ponad 70% zamku. Podczas drugiej wojny światowej w częściowo zrujnowanej warowni władze hitlerowskie urządziły przejściowy obóz dla 2000 pomorskich rodzin. Po roku 1945 w zamku stacjonowało wojsko a także ponownie funkcjonowało więzienie.
Pierwsze prace mające na celu ratowanie zamku prowadzono w latach 1968-74. Naprawiono koronę murów oraz 4 narożne wieże, wykonano konstrukcje stalowo-żelbetowe dachu i pokrycie dachówką ceramiczną, ułożono część stropów. Kolejne prace remontowe przeprowadzone dopiero w 1992 roku, kiedy Urząd Miasta i Gminy w Gniewie w ramach robót publicznych zainicjował kolejny etap odbudowy warowni. Odgruzowano i oczyszczono piwnice, zrekonstruowano stropy, a zamkowe wnętrza zaadaptowano do celów wystawienniczych i noclegowych. W 2010 zamek sprzedano grupie mleczarskiej Polmlek i od tego czasu funkcjonuje przede wszystkim jako centrum hotelowo-konferencyjne.
W 2012 roku rozpoczęto I etap remontu dachu, podczas którego wzmocniono konstrukcję dachu, odbudowano 28 lukarn i położono nowe pokrycie – dachówki ceramiczne Koramic Karthago w kolorze naturalnej czerwieni.